Zeki Can - WordPress

Hakkımda


ZekiCan.Net bugünkü halini alana dek neler gördü neler. Since 2013 (den beri ) yayın hayatına farklı domainlerle (alan adları) devam etse de şükür bugünleri de gördü ve görmeye devam edecek.

İlk olarak web dünyasına eczacı çırağıyken başladım. O zamanlar da eczane de çalışıyordum ve bu site işleri (blog yazma, web günlükleri, youtuberlık, sosyal mecralar vb.) gibi konular günümüzde ki gibi popüler ve herkesin kolay ulaşabileceği sosyal ortamlar değildir. Tabi evlerde ki bilgisayar sayısı ve İnterneti olan ev sayısı da fazla değildi. Tabi daha öncesi ilk bilgisayarla tanışmam var.

İlk Bilgisayarım

İlk bilgisayarıma 2000 (?) yılında kavuştum. Tam olarak tarihi hatırlamasam da Windows millenium sürümü daha yeni çıkmıştı ve işletim sistemim Wİndows Milleniumdu. Kocaman bir ekran üstte oynatma durdurma gibi hızlı erişim tuşları bulunan bilek destekli bir klavye. Beyaz bir kasa ve ele tam oturan toplu fare. Arada topu çıkarıp temizlerdik.

Toplu Fare
Bilmeyenler Olabilir Altında Top Var onu çıkarırdık arada 😀

İlk Oyunum

İlk oynadığım oyunu tam olarak hatırlamıyorum ama o aralar Counter Strike Oyununu ömür boyu oynayabilirim diye düşünüyordum (öyle olmadı) ama hala daha ortam olunca arkadaşlarla oynuyorum.

İlk Web Sitem

Aslında web site sayılmaz ilki. Başta demiştim ya eczacı çırağıydım diye. İşte o zamanlar bizim eczanenin sahibi bana bak buradan kendine site açabilirsin bak bu benim sitem falan diye göstermişti. O gün bu gündür deneme yanılma daha çok olsa da, hep öğrenmeye açık oldum web ve blog dünyasını. İlk sitemi bu yazıyı yazarken tekrar girip baktım. Hala çalışıyor ama giriş şifresini ve mail adresi hatırlamadığım için sadece girip bakabiliyorum 🙂 2004 2005 yıllarında anca bu kadar işte. İlk Web Sitemin linki:

http://zekican0.tripod.com/

Bu Benim İlk Sitem Versiyon 0.1

Sonrasında tabi bu bana yetmedi. İlk denememde kod falan ile istediğini yapıp düzenleyebildiğini hiç bilmiyordum.

Web Site Denemelerine Devam

İlk denemem ve ilk tanışmam da bir şey yapamamış olsam da 2012 yılında Üniversite hayatıma devam ederken tekrardan web site işlerine başladım. 2012 yılında ücretsiz blog servislerinin en büyüğü olan Blogger ile tanıştım. Blogger benim için daha anlaşılır ve kolay kullanımı olan bir platformdu. (WordPress ile tanışana kadar öyle düşündüm.) Blogger hayatım da ücretsiz bir platform olduğundan bir çok alan adım oldu. Bunlardan en kalıcı olan da bugün de yaşamını sürdüren zekican09.blogspot.com oldu. İkinci web site denemem olan :

ZekiCan09.BlogSpot.com

Bu web sitem de aklıma geleni yazıyordum. Sonrasında tekrar ulaşmak istediğim konuları da copy paste yapıyordum. Sonralarda bu copy paste olayının çok yanlış olduğunun farkına vardım. Özgünlükten çıkınca siteden kopmaya başladım. Yazasım gelmedi ve öyle kendi seyrinde devam etti.

ZekiCan09 Blogspot com blogger web günlüğü
ZekiCan09.BlogSpot.com Web Günlüğüm

Öğrenim hayatımı Veteriner Fakültesinde devam ettirmem sebebiyle asıl işimle ilgili bir site açmaya karar verdim. O zamanlar derslerimizden kaynaklı latince ile çok haşir neşirdik. Bu yüzden de nette aramalar yaparken far ettim ki hiç çoğu bölümün kendine özel bir mesleki sözlüğü var. Ama bizim mesleğe ait bir web sözlüğü yok. Tabi çoğu terimlerimiz tıp terimleri sözlüğü ile ulaşılabilmekte ama yine de insan kendi mesleğine ait bir yer istiyor. Bu fikirden yola çıkarak Veteriner Terimleri Sözlüğü sitesi açmaya karar verdim. Her şey güzeldi ama domain ve hosting işlerini bilmediğinden önce onları araştırdım. Çok kısa sürede bu iki kavramın nasıl çalıştığını anladım ve WordPress ile tanıştım.

Veteriner Hekim Terimler Sözlüğü İlk Deneme
Üçüncü Web Site Denemem

Bu web sitemin ilk görüntülerinden. Temayı web master forumlarında arayarak buldum. Sonrasında yüklemeyi ve kodlama dünyası ile yavaş yavaş tanışmaya başladım. Sonrasın da web sitem bu hali almaya başladı.

www.vetheksozluk.com

Veteriner Hekim Terimler Sözlüğü
Veteriner Hekim Terimler Sözlüğü

Son halinde de fark ettiğiniz üzere css sprite modelini, kodlama konularını, bazı eklentileri öğrenmiştim. Sözlükte ki içerikte 785 kelimeye ulaşmış ve tıklamalar başlamıştı. Bu web sitemin şuan yayın hayatına devam etmemesinin tek sebebi meşhur arama motorunun reklamlarından yediğim engelleme. Bu durum beni baya soğuttu. Emek vermiştim ama sonuç alamamıştım. Keşke kapatmasaydım dediğim ilk sitemdi son sitem de olmadı. Çünkü bundan sonraki site denemem de çok başarılıydı. Ama sonu bununkinden farksızdı.

Yükselme Dönemi Dördüncü Web Site Denemem

Bu web sitemi oluştururken üniversiteden yeni mezun olmuştum. 2013 – 2014 yıllarında VetHekSozluk kapanıp TeknolojikBlog.com açılmıştı.

TeknolojikBlog.com . Kuruluşundaki amaç yazarın durmadan gelişen web dünyasında ki bilgi kirliliği arasında doğru ve faydalı Teknolojik Gelişmeleri yakından takip etmek ve bunları anlaşılabilir bir dille Teknolojik Blog takipçilerine aktarmaktı. 

Teknolojik Blog bugüne kadar hep özgün yazılar yazdı. Ve bu özgünlüğü onu özel yaptı ve daha ileriye taşıdı. Hiçbir zaman copy-paste içeriğe sahip bir makale, bir içerik yayımlamadı. Bundan sonraki hayatında da bu ilkelere sahip çıkarak yoluna devam edecektir.

http://www.teknolojikblog.com

TeknolojikBlog web sitesi ekranı
TeknolojikBlogCom Web Sitem

Yukarıda ki açıklama sitenin hakkımızda bölümde yer alıyordu. Orada da bahsettiğim gibi bu sitenin diğer sitelerden en büyük farkı Özgün içeriğe sahip olmasıydı. Özgünlük çok önemli bir kriterdi ve bunu ben dördüncü kurduğum web sitesinde anladım.

ZekiCan Net- kişisel blog
ZekiCan.Net Temellerinden olan – TeknolojikBlog.Com

Bu yüzden yükselme dönemim dedim. Bu projemde maddi imkansızlıklar yüzünden kapandı ama iki yıllık ömrü boyunca bana kod dünyası ve teknoloji dünyası açısından çok katkısı oldu. Şuan aktif olan ZekiCan.Net de teknolojikblogun izlerine rastlamak mümkündür. İlk para kazandığım web sitemdir aynı zamanda. Bu sitemi zamanında isteyen çok kişi oldu ama satmadım.

Kısa Çırpınışlar İki Site ve Ortaklarım

2015 yılında Facebooktan tanıştığım 3 kişi ile Hocayasor.Com adında bir soru cevap platformuna başladım. Aslında güzel proje güzel alan adı ve güzel takımdı. Ama proje ortaklarından biri çocuk olduğundan çok ilerleyemedi proje.

HocayaSor.com Ekran Görüntüsü
Hocaya Sor Web Görüntüsü

www.hocayasor.com

Alan adımız güzeldi ama hoca kısmı bizi dini bir site gibi gösteriyordu. Ama biz öğrencilerden matematik sorusu sormalarını ve cevaplamalarını istiyorduk. Genelde cevapları biz veriyorduk. Gene hızlı gittik kendimi soru cevap girmekten siteyi çöp site kategorisine soktuk ve pimini çektik. En son 800 sorulara kadar ulaştık 1000 olmuştur belki de soru sayımız yüzde ellisinden fazla soru da cevaplanmıştı. Hitimiz artıyordu ama ortak proje yürümüyor.

CandostumCo
CanDostum.Co

2015 sonu 2016 başı da çok kısa da olsa CanDostum.co web sitesini de web dünyasına soktum ama hüsran.

www.candostum.co

Can Dostum Co site denemem ekran görüntüsü
CanDostum.Co Ekran Görüntüsü

Bu platform bir sosyal ağ platformu idi. Ama sabırsızlık projenin sonunu getirdi. Hemen olmasını istiyor insan. Bir de co alan adı pahalı bir alan adı olduğundan beni biraz düşünmeye itti. Bu da site ilgisizliği ve sitenin sonunu getirdi.

Bilgilerin Arşa Çıktığı Dönem

2016 yılı itibari ile teknolojikblog web sitem kapanmıştı ama 2016 yılı KPSS sınavına hazırlanırken harika bir projeye imza atıyordum. Bu proje şuan (2018 yılından bahsediyorum) için 2 yıllık emeklerinin meyvesini sonuna kadar veriyor. Site adresini saldırı ve diğer unsurlardan korumak için başka platformlarda şimdiye kadar hiç paylaşmadım. Bu yüzden burada da paylaşmayacağım. Nazar değmesin 🙂

2016 da beşinci sitemi yaşam hayatına soktum. Bunda yakaladığım başarıyı fark edince 2017 yılında yeni bir projeye daha başladım. Şuan aktif olarak bu projelerim devam etmekte. 2017 de başladığım proje ise yedinci site denememdi.

Son Denemem ZekiCan.Net

Sekizinci web sitem olarak ZekiCan.Net web günlüğümü 2018 yılında yayına aldım. Artık tüm deneyimlerimi, gezilerimi, öğrendiklerimi burada paylaşıyorum. Kendi dilim döndüğünce ve benim için en önemli olan özgünce yazıyorum ve yazacağım.

Web günlüğümde WordPress içerik yönetim sistemi, Teknoloji Dünyası, Veteriner Hekimlik, Kodlama Dilleri, Gezilerim konuları daha ön planda olmak üzere her konuda yazıyorum.

ZekiCan Net Web Günlüğü
ZekiCan.Net Web Günlüğü 2018 Yılı Görünümü

Son zamanlardaki blogumun görünüşü:

ZekiCan Net 2021 yılı görünümü
ZekiCan Net 2021 yılı görünümü

ZekiCan.net Kişisel Web Günlüğüme Özel Yeni Tema Çalışmam

Son hızı ile devam ediyor.

Aklımda ki özellikler:

  • Olmazsa olmaz özelliklerin başında şuana kadar öğrendiğim kodlama bilgim her noktasında olacak.
  • Responsive yapıya sahip.
  • Sade olması çok önemli, içerik bu sayede daha ön planda olacak.
  • Bir ya da iki renk tonlamasın da.
  • Hızlı bir yapıya sahip.
  • SEO uyumlu kodlama.
  • Bootstrap ön yüz çatılı.

Web dünyasında olmaktan ve bloglamaktan memnunum.

388 okunma

  Arama Yap

  Arşivler

  Popüler Yazılar