Zeki Can - WordPress

  HTML, SEO

Site Dili Tanımlaması

  HTML, SEO    4 Kasım 2018
4 Yorum

Sitenizin arama motorlarının örümcekleri tarafından hangi dilde yayın yaptığının tanımlanabilmesi için kullanılan kodlar bulunmaktadır. Bu kodu kullanmanız size ne yarar sağlar? SEO açısından önemlidir. 

SEO Nedir?

Search Engine Optimization olarak açılımı olan bu kavram Arama motorları optimizasyonu anlamına gelmektedir. 

Site Dili Tanımlaması da bu arama motorlarına sitemizin dilini tanıtmak ve SEO açısından bir artı daha kazanmak için kullanılır.

Bu tanımlama oldukça basit bir şekilde tanıtılır. Altta verdiğim kodu sitenizin header.php dosyasının içine atmanız yeterlidir.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" dir="ltr" lang="tr-TR">

Sitenizin header.php dosyasını Notepad ++ ile açın ve en üsttüne verdiğim kodu yapıştırın. Hepsi bu kadar.  SEO ile ilgili daha fazla makale okumak için SEO kategorimde ki yazılarımı okuyabilirsiniz.

Not: Yukarıda verdiğim kod Türkçe siteler için kullanılan dil Türkçe olduğunu belirtmektedir. Eğer yabancı dilde bir siteniz varsa bu kodu kullandığınız dile göre düzeltmeniz gerekmektedir.


Etiketler : , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar (4)

 • webhazine Yazar

  Bunu blogger tabanlı bir sitemde yapmaya çalışıyorum ama analiz araçlarında geçersiz dil tanımlaması diyor. Blogger da işe yaramıyormu bu?

  • Zeki Can Yazar

   Blogger için de kullanımı vardır. Ama çalışmıyorsa deneyin head tagları arasına uygun bir yere yerleştirin. aynı şekil de bunu da kullanabilirsiniz.

 • yönergelere uyduk ziyaret ederseniz seviniriz

  • Zeki Can Yazar

   Merhaba, iyi yapmışsınız. En kısa sürede ziyaret edeceğim. İyi Günler.. Edit: Ziyaret ettim gayet başarılı. Site dilleri çalışıyor . Kolay gelsin.

  Arama Yap

  Arşivler