Zeki Can - WordPress

Siteye Google Haritası Eklemek

  Nasıl Yapılır    8 Mart 2019
Yorum Yok

Web sayfalarında gezinirken görmüşsünüzdür. Sitelerin iletişim bölümlerinde harita üzerinde nerede oldukları işaretlenmiştir. Bu harita yardımı ile konumlarını sizinle paylaşırlar. Sadece adres paylaşmak akılda kalıcı olmasa da, harita üzerinde yer paylaşmak daha profesyoneldir. 

Web Sayfasına Google Haritada ki Konum Nasıl Eklenir ?

Web sitelerine Google amcanın sunduğu harita hizmeti nasıl eklenir? Çeşitli nedenlerden dolayı bunu eklemek isteyebilirsiniz ya da eklerseniz sizin lehinize bir gelişme olabilir. Bu nedenleri sıralayayım size.
İlk olarak Bir şirketiniz (veya kuruluşunuz) olabilir ve bu şirketinizin yerini ulaşmak isteyen kişilere en kolay harita ekleyerek tarif edebilirsiniz. Sonuçta konum bilgisini koordinatları ekleyerek size ulaşmak isteyen biri direk bu koordinatlarınızı kullanıp kendi arabasında kullandığı ya da cep telefonunda kullandığı uygulamada aratıp direk gps yardımıyla belirttiğiniz noktayı bulabilir.
İkincisi kişisel blogunuz var. Ve bir yere gittiniz ya da atıyorum bir yerde yemek yediniz çok beğendiniz ve okuyucularınıza yeri harita yardımıyla çok kolay bir şekilde tarif edebilirsiniz. Yani bir yerden bahsettiniz ve onu ziyaretçilerinize en iyi şekilde tarif etmenin ve herkes için geçerli evrensel yolu harita olarak koordinatlarını vermenizdir. Yoksa bakkal Salih’in köşesinden sağa dön 85 metre git soldaki kırmızı iki katlı bina derseniz çok da açıklayıcı olmayacaktır. Aynı şekilde 24. cadde 18. sokak kapı numarası 5 diye tarif ettiğinizde sonuçta gelen kişi postacı değil. Hiç bilmediği ve daha önce gitmediği bir yeri kolaylıkla bulamayabilir. En garanti çözüm. Koordinatlar ve harita da yer işaretleme işidir bu yüzden.

WordPress blogları için daha detaylı anlatacağım diğer arayüzleri kullanan arkadaşlar sizinki de hemen hemen aynı. Sadece kodlama da sıkıntı yaşayabilirsiniz. Takıldığınız yeri belirtirseniz yorumlarda beraber çözebiliriz. Google Harita ekleme yazısı ile önce Google’da işaretleme yapma ve sonra bunu yazı içerisine ekleme hakkında bilgi vereceğim. Yazıya başlamadan önce Google’da bir hesabınız olduğunu varsayıyorum ve başlıyorum.

Önce Google Haritalar sayfasına gidelim. Burada altta ki resimde kırmızı ok ile gösterilen arama çubuğuna eklemek istediğimiz noktayı adres yazarak ya da ekranda yerinizi bulun. Aşağıdaki örnekte okuduğum üniversite olan Uludağ Üniversitesinin örneğini görmektesiniz (Yazının altına haritayı da ekleyeceğim). Dediğim gibi arama yapmadan eklemek istediğiniz noktayı bulup işaretleme de yapabilirsiniz. Daha sonra bu yeri mavi okların gösterdiği şekilde kaydedin.

Şimdi bu kaydettiğimiz noktayı yazımıza nasıl ekleyeceğimize bakalım. Bunun için Kaydedildi yazan yerin sağında ki Yakın Çevre butonunun sağında ki Paylaş Butonuna tıklayalım (Eski sürümlerinde ya da bazı arkadaşlar da farklı gözükebiliyor.  Harita sayfasının sağ alt köşesinde bulunan simgelerden dişli şeklindekini tıklayıp açılan menüde Haritayı paylaş ve yerleştir kısmını tıklayalım.)

Şimdide karşınıza pop-up ismini verdiğimiz bir pencere açılacak. Bu sayfada Bağlantıyı paylaş seçili durumda bulunmakta olup biz harita ekleyeceğimizden Haritayı yerleştir seçeneğine tıklayacağız. Sol taraftan ne kadar büyüklükte bir harita istiyorsanız mavi ok ile gösterilen kısımdan seçim yapınız. Alttaki verdiğim resim de en küçük harita örneği ile çalışılmıştır, ayrıca Orta veya Büyük harita seçebilir ya da Özel boyutlu haritalar oluşturabilirsiniz bu sizin yaratıcılığınıza ve yerleştireceğiniz yerin komutuna bağlıdır. Sonrasın da yeşil ok ile gösterilen iframe kodunu tıklayarak ctrl + c yapıp kopyalayalım.

Google Maps Haritasını Siteye Ekleme

Şimdi kopyaladığımız bu kodu yeni bir sayfa veya yazıya ya da daha önceden hazırladığımız sayfa (örneğin iletişim sayfamıza) veya yazıya artık siz nereye eklemek isterseniz ekleyelim beraber. Bunun için sayfa veya yazıyı Düzenle diyerek açın. Eğer yeni yazı yazıyorsanız editör kısmına gelin. Burada Görsel ve Metin kısmından kod ekleyeceğimizden Metin kısmını seçin. Yukarıda açıkladığımız ve kopyaladığınız kodu yazı içerisinde eklemek istediğiniz kısma yapıştırın.

Yapılan değişiklikleri Yayımla demeyi unutmayın. İşte bu kadar, hazırladığımız harita yazı veya sayfamıza yerleştirildi. Şimdi kodu yapıştırdığınız sayfayı açarak görünümüne bakabilirsiniz, harita boyutunu beğenmediyseniz Google haritalardan düzenleme yaparak değişik boyutlarda harita seçenekleri ile düzenleme yapabilirsiniz. Bu düzenlemeler sonrasında alacağınız yeni kodu eskisi ile değiştirebilirsiniz. Yaptığımız örneğin sonucunu üstte ki gibidir.

Sayfamıza Google Haritamızı eklemiş olduk.


Etiketler : , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.