Zeki Can - WordPress

Mobilden gelen ziyaretciyi mobil siteye m.sitedi.com’a yönlendirme?

  Wordpress    1 Şubat 2016
Yorum Yok

Günümüzde mobil kullanıcısı sayısı her geçen gün artmaktadır. Teknoloji bu hızla gittiği sürecede artık taşınabilir mobil cihazlar masaüstü yada daha büyük bilgi sistemlerinin önüne geçeceği aşikar.

Web dünyasında ki gelişmeler web siteleri için de tabi ki ayrı bir önem arz etmektedir. Teknoloji geliştikçe yeni cihazlar örneğin akıllı saatler akıllı buz dolapları akıllı televizyonlar çıktıkça donanımlarımızı ve yazılımlarımızı da ona göre ayarlamamız gerekmektedir.

Web siteniz var ve mobil kullanıcılar için uyumlu değil. Mobil kullanıcıları görmezden gelemezsiniz. Bazı temalar uyumlu olmasına karşın bazıları tam olarak uyumlu değil. Bu da kullanıcı dostu bir durum değil. Web sitenizde mobil olarak ne kadar randımanlı bir tasarım sağlarsanız o kadar iyi geri dönüş alırsınız ziyaretçilerden.

WordPress sitenizde mobilden gelen kullanıcıyı mobil alt domaine yönlendirme.

Ben alt alan adı oluşturup tamamen mobil uyumlu bir m.teknolojikblog.com uzantılı bir tasarım yapanlar için bugün mobilden gelen ziyaretçilerine o tasarıma yönlendirmeden bahsedeceğim. Teknolojikblog olan yere kendi site isminizi yazmalısınız.

Küçük bir kod işlemiyle bunu gerçekleştireceğiz.

Öncelikle .htaccess dosyamızla bu işlemi gerçekleştireceğiz.

Şimde filezilla ya da hangi transfer aracını kullanıyorsanız sunucunuza bağlanarak .htaccess dosyanızı bulun.

Dosyanız /public_html klasörünün içindedir büyük ihtimal. Eğer burada .htaccess isimli dosya bulamazsanız bu ad ile oluşturup içine altta verdiğim kodları yapıştırıp sunucunuza atabilirsiniz. Hatta eğer yoksa diğer ayarlar için .htaccess dosyası nasıl olmalıdır? adlı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

.htaccess dosyamızı bulduk. Sonrasında içine alttaki kodlarımızı atalım.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} "android|blackberry|googlebot-mobile|iemobile|ipad|iphone|ipod|opera mobile|palmos|webos" [NC]
RewriteRule ^$ http://m.zekican.net/ [L,R=302]
</IfModule>

Üstteki kodu .htaccess dosyamızda en alta yapıştırıp kaydedip sunucumuza geri atalım. Yukarıdaki kodda mobil sitenizin url kısmınızı kendinize göre ayarlayın. Yani http://m.zekican.net/  yazan yeri m.siteadanız.uzantınız şeklinde değiştirmelisiniz.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sitenize mobil bir elektronik cihazla bağlanan kullanıcılar verdiğiniz url adresine yönleneceklerdir.


Etiketler : , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.