Zeki Can - WordPress

WordPress Otomatik Resim Küçültmeleri Devre Dışı Nasıl Bırakılır ?

  Wordpress    7 Şubat 2022
Yorum Yok

WordPress Blog sisteminizi kullandıkça bazı özelliklerin yeni yeni farkına varıyor olabilirsiniz. WordPress‘te yüklediğiniz her resim otomatik olarak 3 farklı boyutta tekrar üretilerek upload klasörünüzün içinde saklanır. 

WordPress’i zamanla daha iyi tanıyan kullanıcılar temalarında kullandıkları thumbnail‘lerin (öne çıkan küçük resimler) boyutlarını bilip ona göre resim eklerler zaten. FTP ile dosya dizininiz de upload klasörünüze girdiğinizde resimlerden üç adet olduğunu gördüğünüzde önce şaşırırsınız sonra da ne gerek var buna dersiniz. Zaten ekleyeceğim resmin boyutunu ben ayarlıyorum. Niye fazladan resim olsun ki!

Fazladan resim demek, sunucuda fazladan alan kullanımı demektir.

İşte bu konudan canı sıkılan arkadaşlar için bir çözüm yolu var.

 Not:    FileZilla programı kullanarak resimlerin yüklendiği upload klasörünüze ulaşabilirsiniz. Bunun için FileZilla Nasıl Kullanılır ? adlı içeriği inceleyebilirsiniz.

WordPress’te Otomatik Resim Küçültmeyi Kapatma

 1    İlk olarak WordPress yönetim panelinize giriş yapın. Ayarlar sekmesine gelin.

 2    Açılan alandan Ortam kısmına tıklayın. 

 3    Görsel boyutları kısımlarında bulunan genişlik yükseklik değerlerini 0 (sıfır) olarak giriniz. Küçük resmi tam boyutuna göre kırp (normalde bu işlem orana göre yapılır) kısmının tikini kaldırın.

WordPress kucuk resimleri duzenleme

 4    Son olarak Değişiklikleri Kaydet diyelim.

Yeni bir resim eklediğiniz de Upload klasörünüze artık tek boyutta orijinal görselimiz yüklenecektir. Ama bundan sonra yüklediğiniz resimleri sitenizde kullandığınız öne çıkan görsel boyutuna göre ekleyerek yükleyiniz.

Öne çıkan görsel nasıl oluşturulur bilmiyorsanız WordPress’te Öne Çıkan Görsel adlı konuyu inceleyerek öğrenebilirsiniz.


Etiketler : , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.