Zeki Can - WordPress

WordPress’te Kategorilerin Yanında Konu Sayısını Göstermek

  Wordpress    29 Ocak 2019
Yorum Yok

Dünya da en çok kullanılan içerik sitemlerinden biridir WordPress. Bu içerik yönetim sistemi gayet basit bir şekilde tasarlanmıştır. Ve bir dünya eklenti ile zenginleştirilmiştir. Ama bize çok sade bir biçimde gelir. Ve onu zenginleştirmek yeni özellikler katmak bize kalmıştır. İstenirse eklenti de kullanılabilir. Ama zaten WordPress‘te Kategoriler için widget oluşturulmuştur.

Aslında konu çok açık ve net WordPress tabanlı bloglarımız da sidebar dediğimiz kısımda sıralanan kategori listesinde her kategorinin yanında içerisindeki konu sayısını göstermekten bahsediyoruz. Aslında çok açık gibi gelse de benim yeni başladığım zaman da bulamamam gibi bir çok arkadaşımız bulamamış veya teması desteklememiş olabiliyor. Bununla ilgili maillerde alınca açıklamakta fayda olacağını düşündüm.  Siz de konuyu okuduktan sonra çok basit olduğunun farkına varacaksınız.

Sitemizin Admin Panelinde Görünüm bölümüne geçiyoruz. Açılan bölümlerden Bileşenler sekmesine tıklıyoruz, bileşenlerin olduğu sayfada Kategoriler bileşeni hangi sidebarınızdaysa (yoksa sidebar kısmında siz tutup istediğiniz sidebar kısmına taşıyın), o sidebarda bileşeni bulup, düzenleyip, açılan menüsünden Yazı Sayılarını Göster seçeneğini işaretliyoruz.

Hepsi bu kadar. Ana sayfamıza gidelim ve Kategorilerimizin yanında blogumuzda kaç adet o kategoriye ait yazı varsa o kadar sayı belirtiyor yanlarında. Bu görünümü düzenlemek isterseniz biraz style.css dosyanızı kurcalamanız gerekecek. Bir kaç rutüş ile harika görüntüler elde etmemeniz olağan değil.

Daha fazla ayar yapmak için WordPress Kategori Bileşenini Düzenleme adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Bazı temalar widget destekli değil ise (bu devirde desteklemeyen temanız varsa siz bırakın bu işlemi temanızı değiştirin kısa sürede) temanızın sidebar.php dosyasını FileZilla programı ile indirip, <?php wp_list_cats(); ?> komutunu buluyoruz ve düzenliyoruz, şu hale getiriyorsunuz:

<?php wp_list_cats('show_count=1'); ?>

Bu hale getirdikten sonra işlemimiz tamamlanmıştır. Güle güle kullanın.


Etiketler : , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.