Zeki Can - WordPress

WordPress’te yazı tarihini gösterme

  Wordpress    5 Ekim 2015
3 Yorum

WordPress kullanan bir çok arkadaşın bildiği gibi tema seçeneği çoktur. Ama en sinir bozucu şey tüm istediklerinizin hepsini bir arada bulamazsınız. Birinde öne çıkarılmış görsel özelliği vardır responsive (ekran çözünürlüğüne göre değişen tema özelliği) özelliği bulunmaz, diğerinde seo puanı çok yüksektir gözünüze hoş gelmez, temayı çok beğenirsiniz bu seferde tema çok yavaş açılır. Gibi gibi daha bir çok sıralayabileceğim hoş olmayan şeyler olabilir. Aynı telefon alırken ki gibi her özelliği bir arada bulmanız imkansızdır. Öyle bir şey olsa herkes onu tercih ederdi dimi?

İşte bu yüzden artık gözümüze hoş gelen temayı seçip istediğimiz özellikleri tek tek kendimiz eklemeliyiz. Ya da sıfırdan kendi istediğimiz gibi tema yazmalıyız. Tabi bu kodlama bilgisi yeterli düzeyde olmayan arkadaşlar için geçerli olmayan bir durum. Ama bir kaç temada kodları inceleyerek neyin nasıl yapıldığını yavaş yavaş öğrenebilirler tabi ki.

Temamız da eğer tarih gösterme özelliği yok ise yazılarımızın hangi tarihte yazıldığını okuyucularımıza göstermek için kullanacağımız koddan bahsedeceğim bugün.

WordPress sitenizde yazınızın detayında veya arşiv sayfanızda yazının tarihini göstermek istiyorsanız the_date() fonksiyonunu kullanarak gösterebilirsiniz.

 

Bu fonksiyon 4 parametreden oluşuyor.

 • Format
 • Tarihten önce ekrana yazdırılacak HTML
 • Tarihten sonra ekrana yazdırılacak HTML
 • True / False parametreleri

Get the date fonksiyonu

Get the date fonksiyonunun kullanımı oldukça basit ve kolaydır. Altta verdiğim kodu kullanarak ekrana yazının tarihini yazdırabilirsiniz.

<span class="entry-date"><?php echo get_the_date(); ?></span>

Ayrıca diğer alternatif ise aşağıdaki kodu kullanarak yazının kaç gün önce yayınlandığını da ekranda gösterebilirsiniz. Bu kodu az sitede görürsünüz tercih edenlerde de gayet hoş bir seçenek oluyor bence.

<?php echo human_time_diff( get_the_time('U'), current_time('timestamp') ) . ' önce'; ?>

Artık kodları yazınıza yerleştirmek size kalmış bir şey. Style dosyanız da güzel bir kodlamayla gayet kullanışlı ve gösterişli bir şekilde makalenizin paylaşıldığı tarihi belirtebilirsiniz.


Etiketler : , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar (3)

 • ali veli Yazar

  bu tür yazılarda genelde sadece kodlar paylaşılıyor veyada yöntem.. mesela bu kodu nereye yazacağım? editörde yazınca yazdıklarım çıkıyor ekrana. herşey güzel ama maalesef geneli biliyordur diyerek yazılmasa şu yazılar çok iyi olabilirdi…

  • Zeki Can Yazar

   Merhaba ali, bu kodlar genelde kendi temasını hazırlayan arkadaşlar için düşünülüp paylaşılıyor. Zaten belli bir alt yapısı olanlar için yani. Alt yapınız olmadan da o kodu kullanabilirsiniz. Sitenin neresine koymak istiyorsanız kodu o php dosyasını açıp o bölümü bulmalısınız. Deneme yanılma ile bile bu işi yapabilirsiniz. Burdan bana yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olurum.

 • developer gücü budur işte kaynak kod yaramakta tabii “PhP” olarak yapamayanlar için tema düzenleyicisi’ne girin kaynak kodlarında blog PhP bölümünü bulup header tag’ının içine koyun tamamdır.