Zeki Can - WordPress

WordPress Style.css Nerededir?

  CSS, Wordpress    6 Ocak 2019
Yorum Yok

WordPress kategorimiz de bir çok dosyaya nasıl ukaşılır birden fazla yöntem ile bahsettim. Ama yorumlarda fark ettiğim üzere style.css’nin nerede olduğunu bilmeyen ve ne işe yaradığı hakkında bilgi sahibi olmayan arkadaşlar var. Kısaca bu konulara değineceğim.

Style.Css Nedir? Ne işe Yarar?

HTML ile yazdığımız kodlar hep sınırlıdır ve bir kalıba oturmuştur. Bunları her yazışımız tekrar tekrar aynı kodları yazmak yerine style.css de yapacağımız küçük kod tanımlamaları ile kullanmak istediğimiz yerde çağırıp o kod parçacığının stilini değiştirebiliriz. Style.css‘nin asıl amacı bize kolaylık sağlayıp makyaj yapma imkanı sunmasıdır. İçeriğimiz de kullanacağımız sayfalarda zemin rengi, yazı fontu, yazı rengi, yazı boyutu gibi değerleri bir defa tanımlayıp kalıp olan aynı kodları bir defa tanımlama imkanı sağlar.

Standart Tanım: Cascading Style Sheets, HTML gibi ama html değildir. Ona ek imkanlar tanır. CSS, metin ve format biçimlendirme imkanı sunan Web sayfası biçimidir.

Style.Css Biçim Dosyası Nerededir?

Bu biçim dosyası tema klasörünün içinde yer alır. Tema klasörüne FTP ya da WordPress admin panelinden ulaşabiliriz. FTP için FileZilla kullanmayı bilmeniz gerekmektedir. Bir çok web master FTP programı olarak FileZilla kullanıyor. FileZilla Nedir? Nasıl kullanılır? adlı yazımı okuyarak bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu konu içinde Tema Dosyalarına nasıl ulaşabileceğinizi gösterdim. Bilmeyenler kolaylıkla ulaşabilir.

FTP İle Style.php Dosyasına Ulaşım

File Zilla İle ana dizine giriş
Tema Klasörüne Ulaşma

FTP ile web sitenizin sunucusuna bağlanın

 13   Açılan pencerede public_html klasörünün içine girin.

 14   Sonrasında wp-content klasörünün içine girin.   

wp-content klasörü
WP-Content Klasörü İçeriği

 17   Wp-Content klasörünün içinde themes klasörünü bulun. Aradığımız klasör budur. Bu klasörün için de yüklü temalar yer almaktadır.

 18   Tema klasörünün içinde kullandığımız temanın adını bulup içine girin. Benim kullandığım temanın ismi ZekiCan onun içine giriyorum.

Tema klasörüne nasıl ulaşılır
File Zilla Tema Klasörü

Tema klasörün için de temamıza ait olan php dosyaları resimlerin bulunduğu dosyalar, images klasörü ve style.css yani stil dosyaları bulunmaktadır. Aradığımız style.css dosyası da buradadır.

 19   Style.css dosyamız tema klasörünün içerisindedir. Bu doyayı tutup masa üstüne bırakalım. Sağ tıklayıp Notepad++ ile açarak düzenleyip stil dosyalarımız kayıt edebiliriz.

style.css dosyasına ulaşma
Style.Css Dosyası

Style.Css Dosyasına WordPress Admin Panelden Ulaşma

Ben bu yöntemi çok kullanmıyorum FTP kullanmak daha sağlıklı ve yedek açısından daha güvenilir. Şimdi ilk olarak Admin Panele giriş yapın.

WordPress admin Panelde Style dosyasına ulaşma
WordPress Admin Panel

 1   Admin panelimizden Görünüm segmesine tıklayın.

 2   Sonrasında Düzenleyici olan kısmı seçin.

 3   Yan tarafta düzenleyici penceresi açılacak. Sağ üst köşeden düzenlemek istediğimiz temanın ismini seçin.

 4   Tema adını seçtikten sonra tema klasörü içerisinde ki içerikler Tema Dosyaları altında listelenecek. Bu kısımdan Style.Css yani Stil Dosyasını tıklayın.

 5   Stil Dosyamızın içeriği pencerede gözükecektir. Bu kısıma eklemek istediğimi stil içeriklerini yazabiliriz. 

 6   İçerik ekledikten sonra   Dosyayı Güncelle   diyerek yaptığımız değişiklikleri kayıt ediyoruz. Hepsi bu kadar.


Etiketler : , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.