Zeki Can - WordPress

Kars Ani Harabelerine Nasıl Gidilir ?

  Gezilerim    16 Şubat 2019
Yorum Yok

Kars ilinde bulunan Ani Harabeleri Kars ilinin Doğusunda, Ermenistan sınırına yakın bir yerde bulunmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Tarihi ve tarihçesine değinmeyeceğim bir çok sitede kesin ve daha doğru bilgiler yer almakta. Bunları kopyala yapıştır yapmanın bir mantığı yok.

Ani Harabelerine En Kısa Yoldan Ulaşım

En hızlı şekilde Hava yolu ile Karsa geldikten sonra taksi ile ulaşım mümkün. Yaklaşık bir yarım saatlik taksi yolculuğu sonrası Anı harabelerine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden kalkan araçlar ile ulaşımda mevcut. 10 TL ulaşım ücreti. Taksi ile 150 TL civarı bir fiyat tutuyor. Hava alanında taksiye bindiğinizde 40 dakika sonra Ani Antik kentine varmış olursunuz.

Haritada Ani Harabeleri

Google maps da arattığınız da Sarıkamışta Ani harabeleri olarak gösterilen yerleri görünce bu konuya da değinmeden geçmeyeyim dedim. Sarıkamış da gözüken yerler eski tren tamir yerleri. Katerina köşkünün bulunduğu yerleri ani harabesi olarak göstermiş Google Maps o yüzden dikkat. Ani harabeleri Kars’ın merkezinde Ani köyünün olduğu yerde bulunmakta.

Ani Harabeleri Haritada
Ani Harabeleri Haritada

Ani Harabeleri Giriş Ücreti

Giriş için 10 TL alıyorlar. Eğer ki müze kartınız varsa girişi bu kartla ücretsiz yapabilirsiniz. Öğrenci ayrımı yok. Belli bir yaş altına ücretsiz giriş imkanı var.

Ani kentinde, Bagratuni Ermenilerinden Selçuklulara, Bizanslılardan Gürcülere ve Osmanlılara kadar birçok kalıntı yer almakta. İpek yolu üzerine kurulmuş bir kent. Etrafı surlarla çevrili kentte doğu tarafında Ermenistan sınırı bulunmakta.

Ani Harabelerini Gezmeye Soldan Başlayın

Girişte surlarla çevrili Ani’yi göreceksiniz. Ani adlı köy bitmiş ve harabelere gelmiş bulunuyorsunuz. Arabanızdan inip resim çekmeye başlayabilirsiniz.

Ani Ören Yeri Girişi

Ani Ören Yeri Girişi
Ani Ören Yeri Girişi

Girişi ben çekmeyi unutmuşum. Bu kısım arabanızı bıraktığınız ve surların içine girdiğiniz yer. Surlar bu bölümde mimarisini korumuş. Giriş yapıyoruz.

Ani Ören Yeri Girişi
Ani Ören Yeri Girişi

İçeriye adım attınız ve surların arasından Ani Şehrine girdiniz. İki yol var. Sağ ve sol olmak üzere. Biz soldan devam ettik. İlk olarak karşımıza Surp Amenap’rkıtch Klisesi geliyor.

Surp Amenap’rkıtch Klisesi

Surp Amenap'rkıtch Klisesi
Surp Amenap’rkıtch Klisesi

Surp Amenap’rkıtch Klisesisinin ön tarafını çekemedim. Alan o kadar geniş ki buraya gelirken en az 3 saat ayırmanız gerekli. Bizim bir saatimiz vardı ama bir buçuk saatte anca gezebildik. Rahat rahat ve doya doya gezmek için 3 saat ve fazlasını ayırmanızı öneririm.

Yürümeye devam edince karşı da Ermenistan’a ait gözetleme kulelerini fark ediyor, Ermenistan ve Türkiye sınırını çizen Arpaçayı görüyorsunuz. Biraz daha ilerleyince aşağıda ki Tigran Honents Kilisesi görebilirsiniz.

Tigran Honents Kilisesi

Tigran Honents Kilisesi
Tigran Honents Kilisesi

Kliseye inmek için yaklaşık elli merdiven inip sonrasında Büyük Katedrali görmek için tekrar bu merdivenleri çıkmanız gerekiyor. Ama manzaraya değiyor. Katedral’e giderken daha aşağıda yıkılan köprünün olduğunu far ediyorsunuz ve inmeye üşeniyorsunuz. Bu köprüyü Manucehr Camii’nin içinden görebilirsiniz. Merdivenlerden çıktıktan sonra devam ettiğinizde Büyük Katedral karşınıza geliyor.

Büyük Katedral (Fethiye Camii)

Büyük-Katedral-(Fethiye-Camii)
Büyük Katedral (Fethiye Camii)

Sağında ve solunda ayakta durması için destekler yapılmış. İçerisi de ki freskler dökülmeye başlamış ama görülmeye değer. 1064 yılında Alpaslan Ani kentini fetih edince ismi Fethiye Camii olarak değiştirilmiş.

Manucehr Camii

Manucehr-camii-ani-orenyeri
Manucehr camii

Manucehr Camii bu cami tam Ermenistan sınırında. İçerisinde ki pencerelerden harika pozlar yakalamak mümkün.

Manucehr Camii Manzarası
Manucehr Camii Manzarası

Cami’den çıktıktan sonra Aziz Gregor Klisesi karşılıyor sizi.

Aziz Gregor Kilisesi

Aziz Gregor Kilisesi
Aziz Gregor Kilisesi

Bu klisenin önünde de güzel manzara var. Aşağısı güzel görünüyor.

Gagik Klisesi

Gagik Klisesi
Gagik Klisesi

Gagik klisesinden son kalan parçalar bunlar.

Çıkışa doğru giderken yerle bir olmuş bir şey daha gördüm. İlk Zerduş tapınağı olan Ateşgede Tapınağıdır.

Ateşgede Tapınağı

Ateşgede Tapınağı
Ateşgede Tapınağı

Ani gezimi de bu notlarımla bitiriyorum. Gidilip görülmesi gereken listenizi Ani’yi eklemeyi unutmayın.

Ani antik kentini ben 9 Şubat Cumartesi 2019 ‘da keşfettim. O gün aynı zamanda 6. Çıldır Kristal Göl Festivaline katılmıştık. O festival hakkında da bilgiler almak için Çıldır Kristal Göl Festivali adlı gezimi okuyabilirsiniz.


Etiketler : , , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.