Zeki Can - WordPress

Kars Sarıkamış Gezilecek Yerler

  Gezilerim    2 Mart 2018
Yorum Yok

Karsın en büyük ilçelerinden olan Sarıkamış için gezilecek yerlerden bahsedeceğim. Önemli kış turizmine sahip bu küçük ilçe kendini tam ispatlayamamış ve hak ettiği değeri kazanamamıştır. Sadece kış sezonu değil yaz sezonu da yeşil doğa da trekking yapıp doğal yaşamı gözlemleme şansınız bulunmakta.

Sarıkamışta Gezilecek Yerler

1-Kayak Merkezi

Sarıkamışın kendine has kristal bir karı var. Bu kar dünyada çok nadir belli bölgelerde gözüküyormuş. Sizinde yolunuz düşerse göreceksiniz. Kristal ve parıl parıl parlayan bir kar. Kayak merkezi olarak olarak 9 adet pisti bulunmakta. Gayet tatminkar bir piste sahip. Uludağ, Palandöken veyahut diğer kayak merkezlerine göre daha makul fiyatlarda kayak yapıp tatilinizi uygun bir şekilde yapabiliyorsunuz. Kayak kiralama elbise ve kayak takımı şehir merkezinde ortalama 25-30 lira. Kayak merkezinde ise 40 – 50 lira. Telesiyej fiyatları 2018 sezonu için 20 binişlik kart 70 lira, tek binişlik kartlar ise 5 lira.

2-Katerina Köşkü

Çar 2. Nikola tarafından yaptırılmış av köşküdür. 1896 yılında çam ağaçları ile üç bölüm halinde Baltık mimarisi ile inşa edilmiştir.

Sarı çam ormanlarının arasında günümüze kadar dayanmayı başarmış ama şuan içi harap şekildedir. Acilen restore edilmesi gereken yerlerden biridir. Görmenizde fayda var.

3-Sarıkamış Şehitliği

Kars tarafından Sarıkamışa gelirken Selim ilçesini geçtikten sonra yol çatallanıyor. Kuzey Sarıkamış diye bir giriş var. Oradan girmeyip devam ettiğinizde Erzuruma doğru ikinci girişte sağa dönmeden önce yolun üzerinde şehitlik bulunmakta. Şehitlerimiz için yapılmış bu anıta uğramanızı tavsiye ederim. Eğer Erzurum tarafından geliyorsanız da ilk sola girişten değilde ikinci sola girişten ilçeye girdiğinizde bu Şehitlikle karşılaşacaksınız.

Sarıkamış Şehitliği

Sarıkamış Şehitliği

4-Sarıkamış Şehitleri Tanıtım Merkezi

90 bin şehit için o günleri anlatan bir tanıtım merkezi yapılıyor. Şehitlik Tanıtım Merkezi, Şehitler Mahallesinde Bulunmakta. Şuan için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Önümüzde ki günlerde açılışı yapılacağına inandığım şehitliği görmeden duanızı etmeden Sarıkamış’tan ayrılmamanızı öneririm.

5-Sarıkamış Demokrasi Meydanı

Sarıkamış meydanı, her ilçenin merkezi olduğu gibi burasıda Sarıkamış’ın merkezi olan meydandır. Işıklandırması ve toplanma merkezi olması ile şuan için şehrin en işlek meydanıdır. Diğer adıyla Demokrasi Meydanıdır.

6-Acısu Mesire Alanı

Karaurgan yolu üzerinde ki bu piknik alanı yeşilliklerin ve derenin sesi ile bezenmiş bulunmakta. 4 adet çeşmeden ikisinden acı sodalı su, diğer ikisinden de tatlı su akmasından dolayı ismine Acısı denmiş.

7-Soğuk Su Mesire Alanı

Piknik alanlarından biride Soğuk Su mesire alanı. Çam ormanlarının arasında güzel bir hafta sonu geçirmeniz için yapılmış mesire alanıdır.

8-Sarıkamış Ay Yıldız Tören Alanı

Tören alanı yapımı hala devam ediyor. Bittiğinde tüm törenler bu alanda yapılacak.

Sarıkamış’ta Nerede Kalınır ?

1-Kayak Merkezinde Bulunan Oteller

Kayak merkezinde bir çok otel bulunmakta. Bu otellerin hepsinde de kayak odası bulunmaktadır. Kayak için geldiyseniz kayak merkezinde otel tutmanız çok iyi olacaktır. Otelden çıktığınızda yürüme mesafesinde telesiyeje binerek kaymaya başlayabilirsiniz. Birkaç Otel adı vereyim.

Ekinata Grand Toprak Otel

Whitepark Otel

Hotel Çamkar Sarıkamış

Snowflake Dağ Oteli

Kayı Snow Hotel

Sarıkamış Kar Otel

Snow Life Otel

Royal Özçelik Hotel

2-Şehir Merkezinde Bulunan Oteller

Şehir merkezi ile kayak merkezi arası 5 dakika arabayla. Şehir merkezinden kayak merkezine şehir içi otobüs yok. Eğer biraz yürürüm derseniz 3 dakika yürüme mesafesinde inebileceğiniz yer kayak merkezi kavşağı.

Taksi ile kayak merkezine ulaşım 5 dakika. Taksiciler bu mesafe için 15 – 20 TL arası alıyorlar. Binmeden önce pazarlık yapıp anlaşın.

Sarıkamış Öğretmenevi: 50 TL oda kahvaltı fiyatı var. En uygun kalabileceğiniz yerlerden biri.

Bildik Hotel

Haritada Sarıkamış

Sarıkamış Haritada

Sarıkamışa Nasıl Gidilir?

Uçakla Sarıkamış’a Ulaşım

İzmirden Sun Express ile Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri tek sefer bulunmakta. İstanbul ve Ankara’dan Anadolu Jet, THY ve Pegasus’un seferleri bulunmakta. İstanbul Kars arası yolculuk 2 saat sürerken, Ankara Kars arası 1,5 saat, İzmir Kars arası yolculuk ise 2.5 saati bulmakta. Kars’tan Sarıkamış’a ulaşım ise Taksi ile 100 lira gibi bir ücret ile sağlanabilmenin yanı sıra, Sarıkamış Kars arası seferler yapan minibüsler bulunmakta. Eğer telefonla bu minibüslere ulaşırsanız sizi 12 TL gibi bir fiyatla Hava alanından alıp Sarıkamış’a kadar götürmektedirler.

Kars şehir merkezine 5 TL ile kalkan servislerde bulunmakta. Onlarla şehir merkezine geçip otogardan Sarıkamış servisleri ile de Sarıkamış’a ulaşabilirsiniz.

Doğu Express’i İle Sarıkamış’a Ulaşım

Ankara’dan 18:58 de her gün kalkan tren Sarıkamış yaklaşık 1 günün sonunda yine akşam saatlerin 19:00 gibi ulaşmakta. Eğer zamanınız bolsa trenle keşfetmeniz de güzel olacaktır. Karstan da aynı şekilde Ankara’ya her gün sabah 08:10 da kalkan Doğu Express’i bulunmakta. Biletler kışın yoğun talepten dolayı kalmayabiliyor. Yerinizi erken ayırtmanızda fayda var.

Otobüs İle Ulaşım

İzmir’den kalkan Kars Kalesi turizm ile 24 saatin sonunda Sarıkamış’a ulaşmak mümkün. Otobüs için bel ve boyun yastığınızı almanızı öneririm. İzmir Kars arası seyahat 150 TL civarında olmaktadır. Turgutreis, Kars Kalesi ve Doğu Kars gibi firmaların seferleri bulunmaktadır. İstanbul’dan seyahat süresi de yaklaşık 22-24 saati bulmaktadır.

Sarıkamış’ a kadar gelmişken Kars Ani Harabelerini ziyaret etmeyi unutmayın. Kars Ani Harabeleri ile ilgili yazımı merak ediyorsanız Kars Ani Harabelerine Nasıl Gidilir ? adlı yazımı okuyabilirsiniz. Yaklaşık iki bin metre yükseklikte ki Doğu Anadolunun ikinci büyük gölü olan Çıldır gölünü ziyaret etmek isteseniz de Çıldır Gölü Festivali adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Youtube’da Sarıkamış kayak merkezi ile ilgili çektiğim videoları izelemek için kanalıma gidebilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/zekican09/videos


Etiketler : , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.