Zeki Can - WordPress

Disqus Son Yorumları Gösterme

  Javascript, Wordpress    5 Şubat 2015
Yorum Yok

Disqus yorum sistemini kullananlar için son yorumları sidebarda gösterip sitenizedeki yorumları ziyaretçilerinize gösterip bir nevi onlarında yorum yapmasınıda özendirebilirsiniz. Eğer disqus yorum sistemini kullanmıyorsanız bu kodları eklemeniz bir işe yaramayacaktır. Sitemizin arama kısmını kullanarak son yorumlar kısmı diye aratıp o makalemizde yazanları uygularsanız son yorumlar kısımı oluşturabilirsiniz. Eğer disqus yorum sistemini eklemek istersenizde burdan nasıl disqus yorum sistemini kullanabileceğinizi sitenize nasıl ekleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sitenizde disqus sistemi varsa aşağıdaki kodları eklediğinizde son yorumlarınız gözükecektir.

Disqus Yorum Penceresi Ekleme WordPress

WordPress panelinizden Görünüm – Bileşenler bölümüne geliniz. Metin kutusunu ya da WordPress yeni sürümünü kullanıyorsanız Özel HTML kutusunu alıp Sidebar bölümünde gözükecek Gadgetlerin arasaına gözükmesini istediğiniz yere bırakalım ve içine aşağıda verdiğim kodları yapıştırın.

WordPress admin Paneli
WordPress Admin Paneli

 1   WordPress admin panelimizi açalım ve Görünüm sekmesinin üzerine gelin. 

 2   Açılan pencere de Bileşenler seçeneğine tıklayın ve Bileşenler paneli açılsın.

WordPresste Bileşenleri Sidebar da gösterme

 3   Bileşenler penceresinde sol tarafta Gadget’ler yer almaktadır. Kod ekleyeceğimiz için Metin yazanı ya da son sürümde çıkan Özel HTML yazını kullanacağız. Eğer sizde  Özel HTML yoksa Metin yazanı kullanın. Ama varsa önceliğinizi Özel HTML yazandan yana kullanın. 

 4   Özel HTML yazan Gadgeti tutup diğer bileşenlerin arasına gözükmesini istediğiniz bir yere koyun. İçine alttaki kodları yerleştireceğiz.

<div id="recentcomments" class="dsq-widget">
<h2 class="dsq-widget-title">
Son Yorumlar</h2>
<script type="text/javascript" src="https://zekicannet.disqus.com/recent_comments_widget.js?num_items=4&hide_avatars=0&avatar_size=30&excerpt_length=120"></script></div>

Kodları ekledikten sonra kaydedin. Hepsi bu kadar. Özelleştirmek isterseniz alttaki açıklamalara göre Yorum Pencerenizi özelleştirebilirisiniz.

Disqus Yorum Penceresini Özelleştirme

excerpt_length=120 > Gösterilecek yorumlardaki, yorum karakter uzunluğu burdan belirliyoruz. 120 yazan kısmını değiştirmeniz gerekiyor.
num_items=4 > Kaç adet son yorumu göstermek istiyorsanız, 4 kısmında değişiklik yapmanız gerek. Eğer 4 yorum göstermek istiyorsanız herhangibir değişikliğe gerek yok.
hide_avatars=0 > Yorum yapanların avatarlarının göstermek istiyorsanız bu kısım 0 olarak kalsın. Eğer göstermek istemiyorsanız 1 yazın. 0 Göster,  1 Gösterme anlamındadır.
avatar_size=30 > Eğer hide_avatars kısmını 1 olarak belirlediyseniz bu kısımda birşey yapmanıza gerek yok çünkü yorum yapan kişilerin avarları gösterilmeyecek zaten. Ve avatar boyutuna ihtiyacınız olmayacak. Eğer avatar gösterilsin dediyseniz bu kısımdan da avatarın boyutunu ayarlamalısınız. Sitenize göre makul boyutu seçerek sitenize gönderilen son yorumlardaki avatarların boyutunu ayarlayabilirsiniz.

Kodda http://zekicannet.disqus.com kısmında zekicannet yazan yere kendi disqus adresinizi yazınız.

Blogger’da Disqus Son Yorumları Gösterme

Blogger‘da yeni gadget ekle kısmına kodları yerleştirdikten sonra son yorumlarınız gözükecektir. Daha ayrıntılı anlatım için Bloggerda Disqus Son Yorumları Gösterme adlı yazımı okuyabilirsin.


Etiketler : , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.