Zeki Can - WordPress

Javascript ile Yazı Seçmeyi ve Kopyalamayı Engelleme

  Javascript    8 Şubat 2019
Yorum Yok

Merhaba arkadaşlar, bazı arkadaşlardan yine güzel bir soru geldi. Soruyu aynen sizinle paylaşmak istiyorum aslında ama biraz arkadaşın derdinden bahsedeyim ve ben de değineyim dedim bu konuya. Arkadaşın yeni bir projesi varmış ve güzel bir site yapmayı planlıyor. Baya içerikli bir site olacak ve bunun alt yapısını hazırlamış. Ama bunu webte yayınlamaktan korkuyor. Neden diye geri dönüş yaptığımda içeriklerimin çalınmasını nasıl engelleyeceğimi bulamadım diyor. O kadar emek verip yazıyorum ve bir başkası benim sitemi kopyala yapıştır yapıyor ve kendi sitesinde yayınlıyor diyor. Evet haklı tabi ki de o kadar uğraşıp yazıyorsun biri alıp geçiyor.

Arkadaşa dediğim ilk şey aynı yollardan ben de geçtim demek oldu. Bu konuda bazı yöntemlerden bahsettim. Bunlardan en önemlisi DMCA. Bu site gerçekten telif hakkını sonuna kadar yasal yollarla koruyan ve telif hakkı içeren içeriği sitesinde barındıranların sitesini kapattırıp site sahibi kişiye para ya da daha ağır cezalar alması için avukatlarla sonuna kadar savaşan bir site. Bunun örnekleri çok oldu web dünyasında. Site küçük bir ücretle bu durumlarda sizi savunma ve içeriğini koruma sözü veriyor size. Bence içeriğinize gerçekten o kadar değer veriyorsanız tercih etmelisiniz.

Tabi eşeği sağlam kazığa tam bağlayamasan da yapabileceğin diğer yollar da var.Bu işler de yeteri kadar bilgiye sahip olmayan kesimden kopyala yapıştır içeriğini korumak için yazı seçimini basit bir kodla engelleyebilirsiniz.


// ***********************************************
// Bu kodu www.zekican.net adresinden aldınız..
// ***********************************************
<script language="JavaScript1.2"> function disableselect(e){ return false } function reEnable(){ return true } document.onselectstart=new Function ("return false") if (window.sidebar){ document.onmousedown=disableselect document.onclick=reEnable } </script>

Üstte bu kodu paylaşıyorum sizinle footer.php kısmınıza kodlar bitmeden uygun bir yere eklerseniz tüm sayfalarınızda metin seçin yapma özelliği inaktif olacaktır. Ayrıca sitede sağ tık engelleme hatta tıklayanlara da uyarı mesajı verebileceğiniz Sitede Sağ Tık Engelleme yazımı da okumanızı tavsiye ederim.


Etiketler : , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.