Zeki Can - WordPress

  Oyun

Unity 3D Oyun Motoru

  Oyun    26 Şubat 2019
Yorum Yok

Unity Nedir? Unity 3D ile neler yapılabilir? Unity 3d ücretsiz mi? Unity 3D’yi nerden indiririm?

Oyun yapmak herkesin merak ettiği oyun oynarken bu oyunu nasıl yapmışlar. Harika olmuş harika düşünülmüş dediği oyunlar nasıl yapılıyor. Bunları merak ederek bu yazıyı yazdım. Oyun motorunu tanıdıkça da basit bir oyun çıktı ortaya.

Öncelikle Unity 3D Nedir? ile başlayalım.

Unity 3D Nedir ?

Bir oyun motorudur. Oyun motoru derken Oyun Motoru ne demektir diye düşünenler olabilir. Şimdi oyunları yapmak için kullanılan programlar vardır. Örneğin cep telefonundan mail göndermek. Cep telefonu Android ya da İOS gibi işletim sistemlerinde çalışır. Bu sistemler için markette Google Play gibi uygulamalar bulunmaktadır. Bunlara uygulama yapmak için editörler var. Bu editörleri kullanarak bu platformlar için uygulama yaparsınız. Bu platformlar sizin bir çok işinizi kolaylaştırır. Oyun motoru da bu işe yarar. Bir fikriniz var. Bu oyun fikrini bu editör sayesinde daha kolay yaparsınız. Size çalıştıracak olduğunuz platformu, hangi işletim sisteminde çalışması gerektiğini, ekran yatık mı dik mi olacağına kadar bir çok ayarı yapmanıza kolay yoldan yardımcı olur. Unity 3D de bir oyun motorudur aslında.  3 boyutlu oyun yapma imkanı sunar. Oyunları bilgisayara kurmadan bu imkanı da yeni çıkan sürümü ile sağlamıştır. oyunların bilgisayara kurulmadan oynanmasını sağlamak olmuştur. Web tarayıcı üzerinden deneme yapmanıza imkan verir. Kendi eklentisi vardır. Yükleme yapmadan deneme imkanı sayesin de bilgisayara daha az cpu kullanır ve performans olarak iyi olmayan bilgisayarlar da bile  çalışabilecek oyunlar oluşturulabilir.

Unity 3D ile neler yapılabilir?

Bu tamamen sizin hayal gücünüze bağlı. Unity size 2D ve 3D platformdan istediğinizi seçmenizi sağlar. Size kaynak gösterir. Sizde oyunlarınızı tasarlayıp Game Object’ lerinize ne yapmaları gerektiğini söylersiniz.

Unity 3d ücretsiz mi?

Unity 3D ücretsiz olmanın yanında pro sürümüde mevcuttur. Ama bu ücretsiz sürümü kullanarak oyun yapıp para kazanabilirsiniz. Kazandığınız paradanda unity’e herhangi bir komisyon vermezsiniz. Oyunun başlangıcında Unity logosunu kapatamazsınız sadece oda çok rahatsız edici bişey değil hatta bence güzel. Pro sürümüyle daha fazla özelliği sahip olabilirsiniz.

Unity 3D’yi nerden indirebilirim?

Unity resmi sitesini kullanarak en günce sürümü yükleyip kullanmaya başayabilirsiniz.

Unity Download adresi : https://unity3d.com/unity/download

Unity ile ilgili videolar da çekeceğim. Bunları ZekiCanNet Youtube kanalımdan takip edip izleyebilirsiniz.


Etiketler : , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.