Zeki Can - WordPress

  SEO

Breadcrumb Nedir?

  SEO    25 Ocak 2019
Yorum Yok

Tanımıyla başlayalım, grafiksel kontrol elemanı olan Breadcrumb (Ekmek Kırıntısı), bir sayfanın arayüzünde kolay gezinmeyi sağlayan bir çeşit gezinti menüsüdür. Google 2008 yılında arama sonuçlarında breadcrumb navigasyonu göstermeye başladı.

Breadcrumbs nedir? 

Bunun Türkçe olarak bir karşılığı yok ama veri işaretleyicisi denebilir. Birden çok kategori kullanıyor bazı siteler. Ben de kullanıyorum. Örneğin kodlama ana kategorim alt kategorim ise HTML , Javascript ve php. Alt kategorileri çok olan bir  web sitesinin daha hızlı ve anlaşılabilir kullanılmasını sağlayan bir veri işaretleyicisi. Breadcrumb  SEO için önemlidir. SEO ile uğraşanlar Breadcrumb konusuna dikkat edilmesi gerektiğini savunuyor. Uzman SEO  firmaları bu konuyu çok önemsiyor.

Asıl amaç aslında SEO’dan çok kullanıcıya daha rahat bir gezinme sağlama. Aradığını daha kolay bulma imkanı tanıma.

Sonrasında Google botlarına da kolaylık sağladığı bildirilmiştir. Doğal olarak ziyaretçiler için faydalı olan her şeye Google tarafından da iyi karşılandığı düşünülür. Siz ziyaretçilerin gezinme alışkanlıklarını ne kadar basitleştirirseniz Google örümcekleri de bu artıdan yararlanır. Sonuçta sitenize gelen kullanıcıların neyi nerede bulması gerektiğini ve sitede kaybolup çıkmamaları önleyen araçlardan biridir.

breadcrumb-nedir
Breadcrumb nedir ?

Breadcrumb Kullanımı

Anasayfa > Kategori Adı > Alt Kategori Adı > Sayfa Adı

İçerik ya da ürün sayfalarınızı bu şekilde kategorize ettiğinizde aynı sonucu Google arama sonucunda da göreceksiniz. Altta verdiğim wal-mart sitesi için bir örnek verdim. Kutu içine aldığım alan.

Bazen kullanıcılar aradıkları ürün yerine ürün kategorisine ulaşmak isteyebilir. Arama sonuçlarında bahsettiğimiz mikro veriyi sitenizde kullandıysanız kullanıcı ana kategorinize de gitmek için navigasyonu sitenize girmeden de kullanabilir. Ve aradığını kolaylıkla bulur.


Etiketler : , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.