Zeki Can - WordPress

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

  Teknoloji    24 Ocak 2019
Yorum Yok

Yeni bir bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Bunların listeleyelim ve maddeleri teker teker ele alalım.

  • Aldığımız bilgisayarla ne yapmayı planlıyoruz?
  • Nasıl bir bilgisayar istiyoruz?
  • Hangi markayı tercih etmeliyiz?
  • Bilgisayarın donanım özellikleri ne olmalı?
  • Fiyat/Performans oranlarını incelemek.
  • Kullanıcı deneyimlerini araştırmak.
  • Garanti ve Teknik servis imkanları

Bu maddeler arttırılabilir ama ben en önemli olanları sıraladım. Bu maddelerin hepsinin cevabını kendimizce verdikten sonra kendimize uygun bilgisayarı seçmemiz çok kolaylaşacak. Evet birinci maddemizle başlayalım.

1) Bilgisayarda Neler Yapmayı Planlıyoruz?

Bilgisayar deyip geçmeyin artık her alana özel bilgisayar üretiliyor. Örneğin bilgisayarda çizim yapmak için ekran kalitesi iyi bir bilgisayar seçmeliyiz. Ya da örneğin ben bilgisayarımla sadece nette dolaşmak günlük haberleri okumak dışında bir şey yapmayacağım derseniz ona göre bilgisayarınızı seçmelisiniz sizin için gereksiz bazı özelliklerden vazgeçip kullanmayacağınız bir özellik için para vermemelisiniz.

Önce bilgisayarda ne yapacağınıza karar verin. Çok oyun oynayan biriyseniz ekran kartı iyi olan bir bilgisayar almalısınız. Oyun bilgisayarı seçmelisiniz. Aynı zamanda hafızası ve ram’i yüksek bir bilgisayar seçmeniz daha yüksek performans almanızı sağlayacaktır.

Sadece haber okuyup sosyal ağlarda takılmak için bir bilgisayar almak isterseniz daha çok tablet tarzı modellere yönelmelisiniz. Bilgisayarınızı daha hafif ve uzun pil ömürlü seçmeniz yanınızda taşımanıza imkan sağlayarak her an şarj etmeden kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

2) Nasıl Bir Bilgisayar İstiyoruz?

Artık akıllı telefonların çoğu bilgisayarın tüm özelliklerini taşır duruma geldi. O yüzden bilgisayara mı ihtiyacınız mı var yoksa tablet işinizi görür mü buna karar vermelisiniz. Kullanıcı dostu küçük ve pil ömrü daha yüksek bir tableti alarak yanınızda kolayca taşıyabilirsiniz. Ve istediğinizde kolayca nete bağlanıp işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ama bir laptop aldığınızda her istediğinizde kolayca açıp istediğinizi yapamayabilirsiniz.

3) Marka Seçimi

Bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken diğer hususlardan ve en önemli olanlardan biride marka seçimidir. Marka seçmek zorundasınız ve bu işin en zor kısımlarından biride budur. Forum sitelerini okuyun. Kullanıcılara danışın. Bilgisayarı olan birçok arkadaşınız vardır. Şikayetleri neler öğrenin. Memnuniyetlerini sorun. Bir daha bilgisayar alacak olsalar kullandıkları markayı alıp almayacaklarını öğrenin. Ve kendinize bir marka belirleyin. Ama şunu unutmayın marka çok iyidir ama o arkadaşınızı şansı yolunda gitmemiş olabilir. Bunu unutmayın.

4) Bilgisayarın Donanım Özellikleri

Donanım hakkında hiç bir fikre sahip olmayabilirsiniz. Ama bu sahip olamayacağınız anlamına gelmez.

Anakart

Bilgisayarın en önemli parçalarından birisidir. Adı üstü de aslında Ana Kart. Ana kart markaları vardır. Bunlarda başı çeken intel markasıdır. Piyasada yüzde doksan inteli görürsünüz. Sizde intelden vazgeçmeyin.

Ekran Kartı

Eğer iyi bir oyuncu iseniz sağlam bir ekran kartına ihtiyacınız olacak. Ekran kartınızın iyi olması demek biraz daha kesenin ağzını açmanız gerektiği anlamına gelir. Ekran kartlarında nvidia’yı tercih edebilirsiniz.

Nvidia ekran kartı bulamazsanız demek istemiyorum çünkü kesin bulursunuz ama ikinci alternatif olarak Ati ekran kartlarını tavsiye ederim.

Ekran kartları paylaşımlı ve paylaşımsız iki çeşittir. Eğer çok oyun oynamayan ve bilgisayarda yüksek ekran işlemi isteyen programlar ile işiniz yok ise paylaşımlı ekran kartı tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha uygun fiyatta bilgisayarlar karşınıza çıkacaktır. Ama oyun oynarım derseniz kesinlikle paylaşımsız ekran kartı olan bilgisayarları tercih etmelisiniz.

RAM

Sadece İnternet amaçlı bir bilgisayar kullanacaksınız ram sizin için çok önemli değildir. Ana kartınızla işlemcinizle uyumlu çalışacak kadar ram olsa yeterlidir. Ama bir oyun canavarı bilgisayarlar için ram önemlidir. Sonrada ram takılması olanağının olması önemlidir. Ve ram’i yüksek bilgisayarlar tercih edilmelidir.

Harddisk

Depolama alanı çok önemli olamsa da önemlidir. Sonrada genişletilme olanağının olması hard diskin önemini biraz azaltmıştır. Ben arşiv yapacağım ve birden fazla oyunum olacak diyenlerin yüksek GB’lar tercih etmesinde yarar vardır.

4) Fiyat / Performans Değeri

Yavaş yavaş istediğiniz özelliler kafanızda canlanmaya başlamıştır. Bu aşamada yapmanız gereken forum sitelerinde almak istediğiniz bilgisayarı başkaları ile paylaşıp daha önce kullananlardan bilgiler almanızı tavsiye ederim.

5) Kullanıcı Deneyimleri

Sizin almak istediğiniz bilgisayarı daha önceden almış olanlara sorun. Büyük mağazaların web sitelerinde ürününüzü bulun ve yorumlar kısımlarını okuyun. Forum sitelerinde ürününüzü yazın ve kullananlar var mı öğrenin. Deneyimlerini öğrenin.

Şikayet sitelerini gezin. Almak istediğiniz ürün ya da o seri hakkında şikayetler var mı bakın.

6) Garanti ve Teknik Servis

Bu bölümde çok önemlidir. Aldığınız teknik servisin bulunduğunuz çevrede en yakın nerede olduğuna bakın. Yaygın teknik servis ağı var mı inceleyin. Şirketin teknik servisini arayıp bilgiler alın. Garanti sürelerini ve garanti kapsamındaki işlemleri inceleyin.


Etiketler : , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.