Zeki Can - WordPress

Google’da En Çok Aranan Kelimeler Nasıl Bulunur?

  Teknoloji    30 Mart 2019
Yorum Yok

Arama motorları internet ortamında aradığımız bilgiyi ya da kaynağı diyelim bize en alakalıdan başlayıp en alakasıza kadar sunan bir mekanizmadır.  Üç bileşenden oluşur: web robotu, arama indeksi ve kullanıcı arabirimi. Ancak arama sonuçları genellikle sık tıklanan internet sayfalarından oluşan bir liste olarak verilmektedir.

Günümüzün en önemli internet araçlarından ve arama motorlarından birinin Google olduğunu şüphesiz herkes tarafından kabul edilmektedir. Bir internet siteniz var ve bu internet siteniz googledaki arama sonuçlarında iyi yerlerdeyse ziyaretçi sayınız azımsanmayacak derecededir. Bugün birçok firma bunun önemini kavramış ve bunu bir gelir kaynağı haline çevirmeyi başarmıştır. Firmalar SEO yani arama motoru optimizasyonu konusunda hizmet vermektedir. Hizmet verirken sitenizi incelemekte ve hangi kelimelerde üst sıralara çıkmak istediğinizi araştırıp size uygun çözümler sağlarlar.
Yeni bir site oluşturacaksınız ya da siteniz var. Sizde kendi internet sitenizi hazırlarken hangi kelimelerin ne kadar sayıda arandığını öğrenmek isterseniz ki ona göre domain adı seçip ona göre üst sıralarda yer almayı planlarsınız. Bunun için Google’ın güzel bir altyapısı mevcut. Sitenizi hazırlarken burada kelimelerin ne kadar sıklıkla ve ne kadar kişi tarafından arandığını görebiliyorsunuz. Böylelikle ziyaretçilerin doğrudan aradığı kelimeleri başlık ve anahtar kelime yaparak ziyaretçi sayınızı arttırabiliyorsunuz.

Google’ın bu aracının adı ise Google Trens

En çok Aranan Kelimeleri Bulma
En çok Aranan Kelimeleri Bulma

Bu aracı kullanarak sizin seçtiğiniz bir kelimenin ya da kelime öbeğinin rekabet durumunu, genel aylık aranma sayısını, seçtiğiniz ülkeye göre yerel aylık aranma sayısını öğrenebiliyorsunuz.

Araca gittiğinizde sizden oturum açmanız istenecektir. Google’ın tüm araçlarında olduğu gibi bu aracında da Google hesabınızın olması gerekli oturum açabilmeniz için.

Bir kelimenin aranma sayısı ne kadar yüksekse, o kelimelerle ilgili özgün içerik yazmanız ve sitenizde bu kelimeleri kullanmanız siteniz açısından yüksek ziyaretçi anlamına gelmektedir. Fakat arama sayısının yüksekliğine göre rekabette fazla olacağı için rakip sitelerle rekabet halinde olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Doğru kelimelerle doğru yerlere gelmek için seçiminizi iyi yapın.


Etiketler : , , , , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.