Zeki Can - WordPress

Gravatar Nedir? Ne işe Yarar?

  Teknoloji    6 Şubat 2019
Yorum Yok

Gravatara değinmeden önce ilk olarak Avatar nedir? sorusuna cevap arayalım. Avatar, özellikle forumlarda kullandığımız belki biraz bizi ifade eden, belki de sevdiğimiz küçük resimlerdir.

Gravatar, (Globally Recognized Avatar) yani dünya çapında tanınan avatar anlamına gelmektedir. Esasında ilk olarak bloglar için düşünülmüş bir sistem, kendimize bir gravatar alarak bu sisteme sahip bloglarda aynı e-posta adresiyle yorum yapınca yorumumuzun yanında avatarımız görünüyor. ZekiCan.Net olarak artık bu sistemi kullanıyorum, sizde blogunuzda bu sistemi kullanabilirsiniz. Gravatar’a üye olmak için yapmamız gerekenler şunlar:

http://site.gravatar.com/signup adresine gidiyoruz öncelikle. Sonrasında e-posta adresimizi ve gravatar hesabımız için istediğimiz bir şifreyi iki kere girip onaylayıp hesabımızı aktif hale getiriyoruz. Hesabı aktifleştirmek için ise adresimize gelen bağlantıya tıklıyoruz. Çıkan sayfada “Upload your avatar now” diyerek istediğimiz bir resmi yüklüyoruz. Tahminen 4-5 saat içinde belki o kadar bile sürmeden avatar onaylanıyor, adresimize onaylandığına dair bir mail geliyor.

Gravatar sisteminin bulunduğu diğer bloglarda gravatara kayıt olurken kullandığımız e-posta adresiyle yaptığımız yorumlarda belirlediğimiz avatarımız yorumumuzun yanında görünecek.

Gravatar ne işe yarar, özellikleri nedir, neye dikkat etmeliyiz?

Üye olmak için bir ücrete gerek yoktur ücretsizdir.

Avatar da aslında nickname (lakap, kullanıcı adı) gibi bir nevi farklılık, ayırt edici unsurlardan biridir.

Yazıların altında yorumların yanında farklı resimler görünür, site görünüşü bakımından çekicidir.

Gravatara yüklediğimiz avatarlar 80×80 boyutlarına çevrilir, dikkat etmeniz gereken eklediğimiz resmin mümkün olduğunca kare olmalıdır. Yoksa resimde bozulmalar olabilir.

İnternetteki herhangi bir resmin adresini girerekte onu gravatar olarak belirleyebiliriz, veya kendi bilgisayarımızdan bir avatar yükleyebiliriz. Resmimizi yükledikten sonra resmin türünü seçiyoruz, normal bir resimse “G” türünü seçmelisiniz. Ek olarak, Gravatar yüklediğimiz grafiğin boyutu büyükse kırpma yapmamıza imkan sağlar.

Bu gravatar sistemi olan bloglarda avatarımızın görünmesi için yorum yaparken gravatara kayıt olurken aldığımız e-posta adresini kullanmamız gerekir. Sistem mail adresinizden sizi tanır ve otomatikmen avatarınızı yorumunuzun yanına yerleştirir.


Etiketler : , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.