Zeki Can - WordPress

Blog Açmanın Maliyeti Ne Kadar ? – Blog Açma Rehberi 5

  Wordpress    7 Ekim 2021
2 Yorum

Blog açma serisinde çoğu insanın merak ettiği konu bu. Blog ya da web sitesi kaç paraya açılır? Bir blog açmak bana ne kadara mal olur ? Blog Sayfası Açmak Paralı Mı? Çok fazla para harcayacak mıyım ? Blog açmak istiyorum ama benim param yok. Diye düşüncelere olacaktır.

Öncelikle hemen çok para harcayacak mıyım sorusunun cevabına geleyim.

  • Hayır. Sanıldığının aksine blog ya da site açmak için o kadar yüksek paralara ihtiyacınız yok.

Wordpress blog açmak Blog Açma Rehberi serisinin 5. bölümünde maliyeti ortalama olarak hesaplayacağız.  Tabi ücretli ya da ücretsiz platformları kullanmanıza göre değişecek. Ücretsiz servislerde istemediğiniz reklam alanları olacak.

Sonradan özelleştiremediğiniz alanlar da olacak. Bunları sonradan cüzi bir ücret karşılığında kaldırabilme imkanınız var. Ama bu işlemlere hiç girmeyin. Başlangıçta tercihlerinizi doğru seçin.  Profesyonel bir blog için ücretli bir hosting, domain ve tema seçin.

Ücretsiz Blog Açmak Mantıklı Mı ?

Ücretsiz servisler neden ücretsizler ? 🤔 Öncelikle bunu bir düşünmeliyiz. Bal olan yerde Sinek de olur / Bedava peynir fare kapanın da bulunur diye güzel atasözlerimiz var. Güzel bir iş çıkarıp blogunuzu tam oluşturdunuz diyelim. Sonrasın da bir bakıyorsunuz size bedava diye sunulan hizmet kısıtlı. Ya da sizin blogunuz bir çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Evet ben blogumdan artık reklam alarak para kazanabilirim diyorsunuz ama kısıtlı. Kısıtı kaldırmak için ücret ödemeniz isteniyor. Bu yüzden uzak durun. Evet ilk başta cazip geliyor kulağa ama sonrasında pişmanlıktır. Deneyimle de sabittir.

bedava site

Sonrasında size özel bir alan adına sahip olmak varken ( örneğin zekican.net ) alan adınızın zekican09.blogspot.com zekican.wordpress.org – zekican.dot.ml gibi olması ne kadar kötü gözüküyor dimi ?

 #    En büyük dezavantaj ise ücretsiz olan servisler herhangi bir sebep dahi olamadan kapanabilir. O kadar emeğiniz boşa gidebilir.

 #    Ücretsiz domain ve hosting sağlayan siteler sizin para kazanmanızı engellerler. Hatta sizin siteniz üzerinden reklam yayınlayıp para kazanırlar.

 #    Arada bir sizi ücretli bir pakete geçmeniz için tabiri caizse dürterler.

 #    Sınırlı alan ve trafik verirler. Belli bir süre sonra dolunca ücretliye geçmeniz gerekir.

 #    Arama motorları uzantılı alan adlarını sevmezler. Özellikle Google. SEO yapmanız zordur. Bu yüzden sıralamalarda üstte çıkmanız zorlaşır.

 SONUÇ:    Ücretsiz sistemleri kullanmak pişmanlıktır. Ben yine bir baksam mı acaba derseniz de alttaki bağlantıyı kullanarak Ücretsiz Servislere göz atabilirsiniz.

 >>>    Ücretsiz Blog Açmak için Servisler

Hosting Maaliyeti

Sitemizi 7/24 ulaşılabilir kılmak ve içeriklerimizi depolamak için bir barındırma hizmeti (Hosting) almamız gerekiyor. Bunu veren bir çok bilişim şirketi bulunmakta.

Bazıları şu şekilde:

  • Alastyr
  • Verigom
  • SiteGround
  • İsimtescil
  • Natro
  • SH
  • Radore
  • Hostinger
  • GoDaddy

Şu an için aklıma gelenler. Hosting seçimini ve nasıl alınacağını hakkında detaylı bilgiyi Blog Açma Rehberi’nin önümüzde ki konularında anlatacağım.

Hosting Maliyetimiz başlangıç bir blog tablodaki gibi.

Firma Adı Web Alanı Trafik SSL 1 Yıllık Fiyat
Alastyr 750 MB 20 GB Ücretsiz $ 5.99
Verigom Limitsiz Limitsiz Ücretsiz ₺ 108
Siteground 10 GB Limitsiz Ücretsiz $ 48
İsimtescil 5 GB 200 GB Ücretli $ 17.88
Natro 10 GB 500 GB Ücretli $ 9.48
Radore 2 GB 100 GB Ücretli ₺ 179
Hostinger 30 GB   Ücretsiz ₺ 156
GoDaddy 30 GB   Ücretli ₺ 180

En uygun olan firma $ 5.99 fiyatıyla Alastry, Sonrasında Verigon ve Hostinger gibi görünüyor. Yani yaklaşık 120 ₺. Şimdilik bu paket yeterli sonradan yükseltilebilir.

 ₺    Hosting Paketimiz : 120 TL

Domain Maliyeti

Alan adı almamız gerekiyor. Sonuçta kullanıcılar sitemize bu ad ile girecekler. Alan adı maliyetleri firmalar da genelde birbirine yakındır.

.com      ₺119,99

.net       ₺159,99.

.online  ₺9,99.

.live      ₺34,99

.store   ₺9,99

.info     ₺55,99

Bu fiyatlar şuan en düşük olarak bulduklarım. Tabi kampanyalı olarak 1 $ a da satan var.

Bu konulara Alan Adı (Domain) Satın alma kısmında daha detaylı gireceğiz. Alacağınız uzantıya göre fiyat değişecek. Ama biz com ya da net olan domain ismini seçeceğiz. Bu fiyatlar firmaya göre az da olsa değişir. 

 #    Domain Fiyatımız: 120 TL ya da160 TL olacak.

WordPress Tema Maaliyeti

Bu konuda acele etmemize gerek yok. Başlangıçta ücretsiz birbirinden güzel temalardan biri ile başlayabiliriz. Sonrasında bütçemize göre bir tema seçebiliriz. 

 >>>    WordPress Temaları için WordPress Tema Arşivini inceleyebilirsiniz.

Eğer ücretli bir tema istersek bu fiyat yerli yapımcılarımız da 100 TL den başlıyor. Diğer WordPress tema yapımcıları 20 dolardan başlıyor. Yani en az 100 TL.

 SONUÇ:    Web site açmak için toplam maliyetimiz (tema hariç) : 240 TL

kolayca blog açmak

Domain Seçimi Nasıl Yapılır ? >


Etiketler : , , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar (2)