Zeki Can - WordPress

Blog Altyapısı Seçimi – Blog Açma Rehberi 4

  Blogger, Wordpress    2 Haziran 2019
Yorum Yok

Blog açmak ve bunu sürdürmek için bir içerik yönetim sistemi (CMS) (platforma) ihtiyacınız var. Bu platformun seçimini başlangıçta iyi yapmalısınız çünkü platformlar arası geçiş yok denecek kadar az ve zahmetli bir iştir. Sonradan alışkanlıklarınızı değiştirmenizde zor olacaktır. Diğer bir konu ise ücretli bir platform mu seçmeliyim yoksa ücretsiz bir platformla mı devam etmeliyim ? Bu sorunun cevabı öncelikle bu işe emek harcayacaksanız ücretsiz bir platform ile nereye kadar gidebilirsiniz bunu düşünmelisiniz. Ücretsiz platformların bir çok dezavantajları bulunmakta.

Blog Platformu Seçimi

Web blogunuz için en iyi CMS (içerik yönetim sistemi) seçeceğiz. Ücretsiz olarak size olanak sağlayan siteler mevcut. Bunlardan bazıları  Blogger.com, WordPress.org, Wix, Medium gibi siteler. Blog Açmak İsteyenler için Ücretsiz Servisler adlı yazımda bunlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Dip Not:   CMS Nedir ? CMS Açılımı ? Content Management System olarak bilinir. İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelmektedir. Web sitenizin arka planın da çalışan, siteyi yönetmenizi ve kontrolünü en iyi şekilde sunan içerik yönetim sistemidir.

Ücretsiz servis sağlayıcıların en büyük dezavantajı ise siteadiniz.wordpress.com  ya da siteadiniz.blogspot.com gibi hoş olmayan bir uzantıya sahip olmaları. Tabi sadece bununla bitmiyor ücretsiz ve geliştirilmeye açık olmayan bir alt yapıya sahip olduklarından kısıtlı bir kullanım sunuyorlar. Düşündüğünüz de siteadınız.com kullanmak mı daha orijinal duruyor siteadınız.blogspot.com olarak kullanmak mı ???

 Dip Not:    Başlangıçtan maddi sebeplerden dolayı ücretsiz daha çok tercih edilmekte. Ama maddi açıdan imkanınız var ise (Yıllık ortalama: ~150TL gibi bir gider) kesinlikle ücretli servisleri tercih etmenizi öneririm.

Ücretsiz bir blog servisinden yararlanılarak açılan bloglardan para kazanma düşünceniz varsa üzgünüm bu blog servislerini kullanarak para kazanma ihtimaliniz çok düşük. Çünkü çoğu reklam yayınlama firması ücretsiz servisler kullanarak açılmış siteler de reklam yayını yapmak istemiyor. Yok ben zevkine yazacağım diyorsanız o zaman tercih edebilirsiniz. Ama dediğim gibi ilerleyen dönemde kişiselleştirme imkanınız epey zor.

 Dip Not:   Emeğinizin boşa gidebileceğinizi düşünerek kendinize ait sunucu kiralayıp alan adı alarak kaliteli bir blog açmalısınız.

Blog Platformları Neler ?

Bir çok blog platformu bulunmakta. Bunlardan bazıları:

 • Joomla

 • Blogsa

 • Blogger
 • DLE

 • Jaws

 • Drupal

 • Blogengine

 • WordPress

Bu platformları sunucuya kurarak bir blog yönetim sistemine sahip olabilirsiniz. Ben blog açma rehberimde dünya da en iyi blogların da alt yapı olarak tercih ettiği, en çok kullanılan ve benimde blogumda tercihim olan profesyonel bir blog alt yapısı  WordPress ‘i anlatacağım.

Siz de WordPress’i tercih edin!

WordPress’i Neden Seçmeliyim ?

Tercih etmeniz için bir çok neden var. 

 • Açık kaynak kodlu bir yazılıma sahip.

 • İstediğiniz gibi düzenleme imkanı  var.

 • Blog yazanlar için düşünülmüş, basit ama bir o  kadar da profesyonel işler çıkarıyor.

 • Hosting firmalarının neredeyse hepsinde sunucu desteği var. Ayrıca WordPress hosting diye sattıkları paketleri bile var.

 • Bir çok yerli yabancı forum sitesinde yardımcı kaynak var.

 • Sorunlara çözüm bulmanız çok kolay.

 • Ücretli ya da ücretsiz bir çok tema ve eklentiye sahip. 

 • Geliştirilme özgürlüğüne sahipsiniz.

 • Türkiye de ki ünlü bir çok firma WordPress alt yapısını kullanıyor.

 • Bir çok başarılı haber sitesinde alt yapı WordPress.

Bu kadar avantaj varken diğerlerini tercih etmemizin bir mantığı olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden ben de WordPress alt yapısını kullanıyorum.

WordPress kullanacağız ama bunun bir maliyeti olacaktır. Bu maliyetin sebebi de kendimize özel bir Domain (alan adı) alacağız.(istediğinizad.com veya istediğinizad.net) Blogumuzu bir sunucu da saklamamız gerekiyor. Bunun için de bir hosting firmasından basit bir hosting kiralayacağız. Ortalama yıllık olarak 150 TL gibi bir ücret ile profesyonel sitemizi hazırlamış olacağız.

Bir sonraki yazımda Hosting ve Domain konularını ele alacağım. En uyguna bunları nasıl alırız ve Domain ile Hosting alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakacağız.


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Arama Yap

  Arşivler

  Popüler Yazılar