Zeki Can - WordPress

Blog Konusunun Seçimi – Blog Açma Rehberi 3

  Blogger, Wordpress    30 Mayıs 2019
Yorum Yok

Blog kurmayı düşünüyorsunuz ama yazacak konu bulamıyorsunuz. Aslında yazacak çok şey var. Günlük hayatınızı düşündüğünüz de o kadar şeyle karşılaşıyorsunuz ki alın size konu. Blog konusuna ve neyi yazmak istediğinize siz karar vermelisiniz. Çünkü bu sizin blogunuz.

Karar verirken dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. Bunlara kesinlikle uyun. Çünkü blogunuzun geleceği bunlara bağlı.

Blog Açarken Konu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

        İlk olarak blogunuzun dili hangi dil olacak ona karar verin. Ha benim hem İngilizcem var hem de aynı yazıyı Türkçe olarak yazabilecek zamanım var diyorsanız sitenize dil ekleyerek  bunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

       İkinci olarak belirlediğiniz konu kesinlikle sevdiğiniz ve hoşlandığınız fikirler üzerine olsun. Örneğin yemek yapmayı yeni şeyler denemeyi seviyorsanız yemek üzerine yazabilirsiniz. Teknolojiyi takip etmeyi seviyorsanız, öğrendiklerinizi aktarmak için bir blog yazabilirsiniz. Ya da yabancı dizi izlemeyi seviyor olabilirsiniz. Yabancı diziler hakkında bir blog açabilirsiniz. Sevdiğiniz zevkinize göre bir konu seçimi yaparsanız, hem sıkılmadan yazarsınız hem de bu işten de zevk alırsınız. Hiç ilginiz olmadığı bir konu hakkında kalem dahi oynatamazsınız. O yüzde birinci kural ilgi alanlarınız ile ilgili bir konu seçin.

      Üçüncü olarak bir konuya yönelin. Bir konudan kastım spesifik bir alana yönelin. Evet ben yemek yapmayı çok seviyorum. Ama teknolojiyi de çok seviyorum. İkisini beraber yazsam nasıl olur der gibisiniz. Olur olmaz değil ama Google gibi büyük arama motorları daha çok belirli konuları ele almış blogları seviyorlar. Sizin için faydası ise iç linkleme dediğimiz konuların içinde başka bir konunuza atıf yapmanız çok kolay olur. Benim bu yazdığım makale de dahi iç linklemeyi göreceksiniz. Bunun bize faydası da kullanıcının blogunuz da zaman geçirmesi ve diğer yazılarınızı da keşfetmesidir. Ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre de bu sayede artacaktır. O yüzden bir konu üzerine yoğunlaşmanız çok önemli.

Arkadaş benim blogum değil mi istediğimi yazarım diyorsanız evet haklısınız keyfinize akın. Google sevmese de olur. Ama ileriyi düşünüyor ve blog yazarak para kazanmayı hedefliyorsanız bir konu üzerinde yoğunlaşmanızı şiddetle tavsiye ederim.

      Son olarak gelişmeye açık bir konu seçin. Dar konularda yazacak bir şey bulmak zor olur. Örneğin sadece bir Türk dizisine bağlı kalmayın. Aşk-ı Mennu üzerine bir blogunuz var diyelim. Aşk-ı Mennu izlendiği dönemde hitiniz çok artacaktır. Ama modası geçtiğinde bu blog ömrünü tamamlamış olacaktır. O yüzden diziler üzerine blog yazmanız daha mantıklıdır. Sadece dar bir konuya yönelmektense biraz daha kapsayıcı olmayı seçin.


Etiketler : , , , , , , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Arama Yap

  Arşivler

  Popüler Yazılar