Zeki Can - WordPress

Hosting Nedir ? Hosting Ne İşe Yarar ? Blog Açma Rehberi 7

  Wordpress    16 Mart 2022
3 Yorum

Hosting web sitelerinin (kişisel ya da kuruluş) internet üzerinde 7/24 yayınlanmasını sağlayan, donanım olarak güçlü sunucuların birleştirilmesi ile oluşturulmuş web sitesi barındırma hizmetidir.

Hosting terimi dilimize “web barındırma alanı” ya da “barındırma alanı” olarak çevrilebilir.

Evinizde ya da işyeriniz de bulunan bilgisayarlara göre donanımsal olarak daha iyidirler. Bu bilgisayarlara web sunucusu veya server denir.

Web sunucuları yılın 365 günü açık ve çalışır durumdadırlar. Bu sayede sizin web sitenize (kişisel blogunuz) kullanıcılar her zaman ulaşabilir.

Web sunucular (server) datacenter veya veri merkezleri denilen yerlerde barındırılırlar. Bir çok veri merkezi vardır. İnternet kullanımı arttıkça web sitesi artış ve buna bağlı olarak veri merkezlerine olan ihtiyaç da artmıştır.

Büyük kurumsal veri merkezleri, doğal afetlerden dahi etkilenmeyecek şekilde kurulmuştur. Elektrik kesintisi gibi sık sık yaşanan durumlara karşı önlem alınmıştır.

Dallas Oregon’da ki Google Veri Merkezine bir göz atın.

Google Veri Merkezi

Hosting Ne İşe Yarar ?

İnternet sitenizi oluştururken kullandığınız tüm içerik hosting hesabınızda saklanır. Blog yazılarınız, resimleriniz, kodlamalar gibi.

Arama motorlarını kullanarak ya da tarayıcıya site adresini yazarak gelen ziyaretçileri tarayıcı sitenize ait dosyaların barındırıldığı sunucuya yönlendirilir. Sunucu da bulunan siteye ait veriler tarayıcı da kullanıcının karşısına gelir. Bunların olabilmesi için bir hosting olması gereklidir. Web siteleri hosting hesapları olmadan web üzerinde çalışamazlar.

 

ücretsiz blog açmak para kazandırır mı

Domain Nasıl Alınır ?


Etiketler : , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar (3)