Zeki Can - WordPress

Domain Nedir ? Domain Nasıl Alınır ? Nasıl Seçilir ? – Blog Açma Rehberi 6

  Wordpress    28 Aralık 2021
Yorum Yok

Doğru domain (alan adı) nasıl seçilir ? Domain seçerken nelere dikkat etmemiz gereklidir ? Domain uzantısı olarak hangisini tercih etmeliyim. 

Blog açma rehberinin 6. bölümünde domain (alan adı) seçimini ele alacağız. Blog açımında domain hayati bir öneme sahiptir. İlerleyen dönemde hosting değişimi yapabilirsiniz. Temanız da değişiklikler yapabilirsiniz. Eklenti ya da aklınıza gelebilecek çoğu şeyi değiştirebilirsiniz. Ama domain (alan adı) sitenizde değiştirmenizin en zor olanıdır. Alan adınızı içeriklerinizle beraber başka alan adına transfer edebilirsiniz. Ama SEO ve arama sonuçlarında ki sıranız sitenizin ilk günü gibi olacaktır. 

İlk olarak domain nedir konusunu ele alalım.

Domain Nedir ?

Her web sitesinin kendine özel bir IP adresi ve adı vardır. IP adresleri numaralardan oluşur. Bu numaralar kullanıcılar tarafından hatırlanması zordur. Bundan dolayı ip adreslerine alan adı (domain) denilen anlamlı ve kolay hatırlanabilir adlar tanımlanır. Kullanıcı tarayıcıda ya alan adını yazarak ya da ip adresini yazarak istediğini siteye ulaşır.

Domain Nasıl Satın Alınır ?

Domain satın almak için bir çok aracı firma vardır. Domain kayıt işlemi yetkili kurum ICANN’dir. (domain düzenleme ve denetleme yetkisi bulunan en yetkili kurum) Bu kurumdan yetki alan firmalar ile domainlerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Domain nasıl alınır konusuna ayrıntılı olarak Blog Açma Rehberi – 8 de değineceğim.

Domain Nasıl Seçilir ?

Domain seçimi çok önemlidir. İlk başta da değindiğim gibi sitenin başarısını, itibarını ve bilinirliğini bu seçime bağlıdır. Blog isminizi benin blogum gibi adınız ve com net gibi uzantısı şeklinde alabileceğiniz gibi odaklandığınız konu üzerine de alabilirsiniz.

Blog Açma Rehberinin 3. bölümünde Blog Konusunun seçiminden bahsetmiştim. Domain, seçtiğiniz konunuza odaklı olmalıdır. Örneğin konfor isminde halı yıkama şirketiniz var. Şirket ismi konfor . com  yerine halıyıkamacı . com  seçmeniz doğru bir seçimdir. 

 #    Blog konusuna odaklı seçim yapın.

Gezi blogu kuruyorsanız, geziyorum . com , gezelim .net gibi seçimler yapın. Teknoloji üzerine kuracaksanız teknolojiyi andıracak bir kelime seçmelisiniz. Genel blog kuracaksanız benim ki gibi adınızı kullanabilirsiniz.

 #    Kısa bir domain olsun. 

Uzun bir alan adı akılda kalıcı olmaz. İki kelimeden oluşması da iyi bir tercih değildir. Eğer bir konuya odaklı blog ya da site açacaksanız anahtar kelime içeren bir domain sizi sıralamada öne geçirecektir. 15 karakter uzunluğunu geçmeyin. Kısa ve akılda kalıcı domainler iyi bir seçim olacaktır.

 #    Anahtar kelimeye odaklanın.

Blog konusu ile blog domain adı ayrılmaz bir bütündür. Alan adınıza bakan biri blog içeriğinizi anlayabilsin.

 #    Alacağınız domaini almadan önce arama motorlarında araştırın.

Örneğin öğretmensiniz ve öğrencilerin soru sorabileceği bir site yapacaksınız. Domain olarak ise hocayasor . com u düşündünüz. Düşününce çok güzel bir alan adı. Ama Google da aratınca dini bir konu gibi algılanmış ve bu isimde bir film çekilmiş. Onlar ilk sıralamalarda çıkıyor. Seçim yapmadan önce seçtiğiniz alan adını araştırın. Marka tescilli bir domain olursa sonradan isim hakkından domaini elinizden de alabilirler.

 #    Alan adınızda tire gibi sembollerden kaçının.

Bu sembolleri kullanmak her kullanıcı için kolay olmayabilir. Mümkün olduğunca bu işaretlerden kaçının.

blogger da blog nasıl açılır

Hosting Ne Demek ve Hosting Firması Seçimi ? >


Etiketler : , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.