Zeki Can - WordPress

WordPress 4.0 Yayınlandı

  Wordpress    5 Eylül 2014
Yorum Yok

Açık kaynak kodlu dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden olan wordpress’in 4.0 sürümü Benny yayınlandı.

Dünya üzerinde milyonlarca blog yazarı wordpress kullanıyor. Ve bu yeni güncelleme birçok wordpress kullanıcısını yakından ilgilendiriyor. Peki bu sürümle wordpress kullanıcılarını ne gibi yenilikler bekliyor.

WordPress belirli aralıklarla güncelleniyor. Popüler blog kontrol sistemi güncellemelerle her geçen gün yeni özelliklerle donatılıyor. Aynı zamanda bu güncellemeler sayesinde sistem üzerinde bulunan açıklar kapatılıyor, kullanıcıların işini kolaylaştıracak yeni özellikler ekleniyor. Ücretsiz olarak kullanıma sunulan ve sürekli güncellenen WordPress bir başarılı güncelleme daha gerçekleştirdi Ve bu güncellemenin ismine Benny adını verdi.

WordPress kullanıcılarından şuana kadar yapılan yorumlarda Benny adlı güncellemeyi beğendikleri yönünde.

Benny adlı son güncellemeden sonra resim ve dosyaların yüklendiği kütüphanenin görünümü yeniden düzenlendi. Daha önce wordpress 3.9’da sıralı bir şekilde çıkan kütüphane artık göze daha hoş bir biçimde yan yana 6 resim gösterilecek şekilde karşımıza çıkıyor. Bu yeniliğin ardından kullanıcıların en beğendiği özellik ise youtube videolarının kolay bir şekilde entegre edilebilmesi. WordPress’i kullanarak eklediğiniz yazılara Youtube linki sayesinde video koyabileceksiniz. Bu özelliği kullanabilmek için Youtube linkini kopyalayıp url’yi panele yapıştırmanız yeterli oluyor.

WordPress’in 4.0 sürümü ile yeni makale yazmak’ta oldukça kolay bir hale getirilmiş. Önceki sürümlerde bildiğiniz üzere yazı yazmak için kullanılan metin editörü sabit bir halde duruyordu ama güncellemeden sonra sayfayı aşağıya indirdikçe metin editörü de sizi takip ediyor. WordPress’in 4.0 sürümünde yapılan son yenilik ise eklentiler bölümünde bulunmakta.

WordPressinize eklenti eklemek istediğinizde eklentiler sayfasında daha kolay ürün bulmanız ve ekleyebilmeniz için geliştirilmiş bir bölüm sizi karşılayacak.

WordPress’in Benny sürümüne geçmek isteyenlerin yapması gereken işlem ise oldukça basit. Panelinize gelen güncelleme bildirimi kullanarak güncellemenizi yapabileceğiniz gibi FTP üzerinden de yeni sürümü yükleyip yeni sürümün keyfini çıkarabilirsiniz.


Etiketler : , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.