Zeki Can - WordPress

  SEO

SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar?

  SEO    13 Eylül 2014
Yorum Yok

SEO ingilizce bir kelimedir. “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflarinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçedeki anlamı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” dur.

 

SEO’nun Temel Amacı Nedir?

SEO’nun temel amacı nedir diye sorduğumuzda cevabımız arama motorlarında web sitesini istenilen kelimelerde üst sıralarda çıkarmaya çalışmaktır. Arama Motoru Optimizasyonunuzu tam olarak yaptığınız da tanıttığınız ürün veya hizmet ettiğiniz alan ile ilgilenen büyük bir kitleyi web sitenize çekmiş olursunuz.

SEO Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

SEO aslında Google ile anlam kazanmıştır. Sadece Google’da değil diğer arama motorlarının da artmasıyla Arama Motorları Optimizasyonu’nun önemi artmıştır.  Hergün milyonlarca insan arama motorlarını kullanarak aramalar yapmaktadır.

Bir örnekle daha da açık bir şekilde açıklayalım. Arama motorunu kullanarak izmirden ev almak isteyen birisi arama motorlarında ‘izmirde ev’  diye arama yapacaktır ya da ‘ izmir ev fiyatları ‘ diye arayacaktır. Çıkan sonuçlara baktığımızda ilk sayfada çıkan sitelere bakacaktır ziyaretçi. Özeillikle birinci sayfada aradığı siteyi bulacaktır. İstediği siteyi bulunca diğer sayfalara bakmayacaktır bile ziyaretçi. Ve girdiği sitede aradığı evi bulacaktır. Arama motorlarında bu şekilde günde yüzlerce kişi ev satın almak için arama yapmaktadır. Arama yapanlar genellikle ilk sayfada bilemediniz ikinci sayfada aradığını bulacaktır. İşte bu yüzden Arama Motorlarında istenilen kelimelerde ilk sayfada çıkmak site için çok önemlidir. Bunun için SEO’ya önem verilmelidir.

SEO Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Bilinmesi Gereken Genel Terimler

SEO: “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.
PageRank, PR: Google arama motorunun web siteleri değerine göre sıralar. Bu sıralamada kendine özgü bir ifadedir pagerank. Algoritma vardır. Bu algoritma sonucu sitenize 0’dan 10’a kadar on en yüksek 0 en düşük olan değerdir.
BackLink: Bir siteden başka bir siteye köprü de diyebiliriz. Anasayfa da veya diğer sayfalarda banner link veya text linkinin bulunması durumudur. Başka sitelerde sizin sitenizin linkine de backlink denmektedir.
Metatag: Sitenizi Google gibi arama motorlarına tanıtan kodlardır.HTML kodunuzun HEAD bölümüne yerleştirilmiş bilgi etiketleridir.
Sandbox: PageRank arttırmak için yapılan ve abartılan link değişimlerinden dolayı Google’ın siteye verdiği cezadır. Google tarafından yeni web sitelerine uygulandığı düşünülen bir çeşit filtreleme sistemi olarakta bilinmektedir.
GoogleBan: Google’ı kandırmaya yönelik yapılan link değişimleri ve kural ihlaleri sonucu Google’ın siteyi veri tabanından tamamen silmesi ve indexlememsidir.
DMOZ: The Open Directory Project’in kısaltmasıdır. Açık dizin projeside denir.Pagerank değeri 8 olan, dünyanın en büyük dizinidir. Google bu siteye çok önem verir ve webmasterlar sitelerini buraya eklemek için çalışırlar. Ancak DMOZ sadece kaliteli siteleri kendi dizinine ekler.


Etiketler : , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.