Zeki Can - WordPress

WordPress Yorum Uzunluğunu Sınırlama

  Wordpress    4 Ocak 2019
Yorum Yok

WordPress esnek yapılarından biri de küçük kod parçacıkları ile istediklerinizi kolayca yapabilirsiniz. Yorum yapan kullanıcıların sağol güzel yazı, yazı için sağol, güzel, iyi, bu yazıyı sevdim gibi konu ile alakasız gerçekten yorum olmayan hatta sitemize zarar verecek derecede spam gözüken yorumları bu kod ile kolayca ortadan kaldıracağız. Belki yorum sayımız azalacak ama gereksiz yorumlardan da kurtulmuş olacağız.

WordPress Uyarılı Yorum Uzunluğunu Belirleme

Yorum yapan kişi eğer yorumu çok kısa tuttu ise Arkadaşım lütfen daha uzun bir yorum bırak, 100 karakterin üzerinde yorum yazabilirsin uyarısı vereceğiz. Tam tersi çok çok uzun ise yani 5000 karakteri geçiyorsa da Arkadaşım bu yorum çok uzun lütfen daha anlaşılır ve biraz daha kısa yorum yap lütfen diye uyarı vereceğiz. Hemen functions.php dosyamızı bulalım ve metin editörü ile açalım.

function.php dosyasına ulaşma

Öncelikle kodları sitemizin tema ayarlarının saklandığı dosya olan functions.php dosyasına ekleyeceğimizi söyleyeyim. Bilmeyenler için anlatacağım. Hemen FileZilla programını açın. Temamızın olduğu dizine gidin.

 Not:   FileZilla programını daha önce kullanmadıysanız FileZilla Programı Nedir? FileZilla Nasıl Kullanılır? adlı makalemi iki dakika da okuyup inceleyin çok basit.

functions.php dosyasının önce yedeğini almayı unutmayın. Sonrasın da bir metin editörü ile ( NotePad++ en iyisi, şiddetle tavsiye ederim ) açın.

functions.php dosyasını bulamadıysanız, Functions.php Dosyası Nerede Nasıl Ulaşılır? adlı makalemi okuyabilirsiniz. Daha ayrıntılı ve resimli bir anlatımla hemen ulaşabilirsiniz.

FileZillada Function.php dosyasina ulasma
functions.php dosyası

Bu tema ayar dosyasını açtıktan sonra <?php den sonra uygun bir yere altta verdiğim kodları yapıştırın. Kayıt edip tekrar File Zilla yardımı ile sunucuya atın.

add_filter( 'preprocess_comment', 'wpb_preprocess_comment' );
 
function wpb_preprocess_comment($comment) {
if ( strlen( $comment['comment_content'] ) > 5000 ) {
wp_die('Arkadaşım Yorum çok uzun lütfen 5000 karakterin altında yorum yapar mısın? ZekiCan.Net');
}
if ( strlen( $comment['comment_content'] ) < 100 ) {
wp_die('Arkadaşım Yorum çok kısa lütfen 100 karakterin üzerinde yorum yapar mısın? Bu içerik ZekiCan.Net adresinde yayınlandı.');
}
return $comment;
}

Kodlarda Arkadaşım ile başlayan kısımlar var. Bu kısımlar mesaj kısımlarıdır. Kendi zevkinize göre düzenleme yapabilirsiniz. Olay budur.

 Not:   functions.php dosyası önemli bilgiler içermektedir. Yanlış yaptığınız bir işlemde hemen çöker site. Bu yüzden başlamadan yedeğini alın functions.php dosyasının. 


Etiketler : , , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.