Zeki Can - WordPress

WordPress’te Kategoriye Özel Sayfa Şablonu Yapımı

  Wordpress    7 Ocak 2021
Yorum Yok

WordPress’te Kategori sayfalarını özelleştirme, Her Kategoriye farklı şablon yapımı, WordPress’te kategorilere farklı şablonlar tanımlamak, Özel sayfa şablonları yapmak, Kategoriler için farklı özel sayfalar oluşturmak. Kategori bazlı özelleştirilmiş sayfa yapımı.

Çoğu sitede birden çok kategori bulunmaktadır. Bu kategoriler için farklı şablonlar oluşturarak daha dinamik bir görüntü elde edebiliriz ama biz o kategoriye ait içerikleri daha da ilgi çekici şekilde kullanacağız. Normalde böyle bir özelleştirme imkanımız yok!

Yazımızın asıl konusu asıl amacımız iki farklı kategori içeriklerini inceleyen kullanıcılara farklı şablonlar kullanma imkanı sunmaktır. Örneğin Teknoloji haberleri kategorinde olan yazılarım haber sitesi tarzında olsun, Blog kategorileri bölümünde olan yazılarım daha sade olsun.

WordPress’te kategoriye özel sayfa şablonu yapımında bahsetmek istediğim bu.

WordPress Kategoriye Özel Sayfalar Hazırlama

Her kategorinin kendisine özel bir id’si bulunmakta. Biz de bu id’leri bulacağız ilk önce. WordPress’te id bulma yönteminden daha detaylı olarak bahsetmiştim. Kısaca üzerinden geçeceğim. Eğer nasıl olduğunu anlamazsanız daha detaylı ve resimli olarak anlattığım WordPress Kategori id Öğrenme adlı yazımı okuyarak kolayca sitenizde bulunan tüm kategorileri bu yöntemle öğrenebilirsiniz.

WordPresste Kategoriye Özel Sayfa Şablonu Oluşturma Yapma
WordPresste Kategoriye Özel Sayfa Şablonu Oluşturma

WordPress’te Kategorinizin ID’sini Bulma

Önce bize kategori id numarası lazım. WordPress admin yönetim panelinden Yazılar Bölümüne gelin. Bu bölümün alt bölümünde yer alan Kategoriler bölümüne giriş yapın. Web sitenize ait tüm kategoriler sıralanacaktır. Bu kategorilerden özel şablon yapmak istediğimiz kategoriyi buluyoruz ve id’sini öğrenmek için düzenle seçeneğine tıklıyoruz. Düzenle dediğimizde üst url kısmın da yer alan uzantıyı inceleyeceğiz. Bu url de altta ki kısmı bulun:

Category&tag_ID=

Bu kısımda yer alan eşittir içeriğinden sonraki numara sizin kategori id’nizdir.

WordPress’te category.php Dosyamızı Bulmak

Kategori id’mizi bulduk. Şimdi sıra özelleştirmek istediğimiz kategori için bir php dosyası oluşturmak. FileZilla ile  ya da başka bir  FTP programı ile sunucunuz da sitenizin dizinine ulaşmanız lazım.

Not: Bunun için FileZilla Kullanımı adlı konumu incelebilirsiniz.

Yeni dosya oluşturmak yerine sunucunuza bağlanın ve temaların bulunduğu klasöre gelin. Kullandığınız tema dosyasını açın ve category.php dosyanızı bulun. Bu dosyanızın kopyasını almak için masaüstünüze doğru çekip bırakabileceğiniz gibi üzerinde çift tıkladığınızda bilgisayarınıza bir kopyasını aktaracaktır.

Category.php Dosyasına ID Ekleme

Kopyaladığımız category.php dosyasının ismini category-id.php olacak şekilde değiştirin. Yani id yazdığım yere düzenlemek istediğiniz kategori id’ini girmelisiniz.

Örneğin:  3 numaralı id’ye sahip kategoriyi düzenlemek istiyorsanız dosya ismimizin adı category-3.php olmalıdır.

Şimdi 3 numaralı kategori dosyasında istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz.

Değişiklik yaptığımız category-3.php dosyamızı aynı dizine (tema klasörünün içine) atıyoruz. Bundan sonra o kategoriye ait sayfa sizin düzenlediğiniz şekilde görünecektir.

Düzenlemek istediğiniz diğer kategorileri de bu şekilde yaparak Kategorimiz için özel sayfa şablonu oluşturabilirsiniz.

Bu yazının ikincisinde kategoriye özel sayfa yapısını kodlama mantığına değineceğim. WordPress Kategorisinden yazıya ulaşabilirsiniz. 

WordPress Kategoriye Göre İçerik Listelemek için gerekli kodlar vardır. Bunun için Kategoriye ait konuları listeleme adlı yazımı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.


Etiketler : , , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.