Zeki Can - WordPress

Iğdır’da Gezilecek Yerler

  Gezilerim    6 Haziran 2019
2 Yorum

Türkiye’nin Doğu Anadolunun da doğusunda yer alan Iğdır, diğer Doğu Anadolu da yer alan şehirlere göre en ılıman iklime sahip şehirdir. 1992 yılında Kars’tan ayrılarak Türkiye’nin 76. ili olmuştur.

Iğdır’da Görülmesi Gereken Yerler

Iğdır’a gidecekseniz Kars yönünden ya da Van yönünden bir plan yapmalısınız. Ben Kars tarafından (Kars’ın Digor ilçesi yolundan gittiğimden o yönden anlatacağım.) gittiğinizde görmeniz gerekenleri anlatacağım.

1- Tuzluca Tuz Mağaraları

Iğdır Tuz Mağaraları
Iğdır Tuz Mağaraları

Iğdır iline Kars yönünden geliyorsanız yol üzerinde Iğdır’a bağlı Tuzluca ilçesi bulunmaktadır. İlçeye girerken ilk sola şehir merkezi yönüne ayrıldığınızda sol tarafınızda mağaraları göreceksiniz. (Yol ayrımından 100 metre içeride köşede bir park var, o parkın önünde ki toprak yoldan sola girdiğinizde hemen orada. İlçeye gelince iki dakikalık araba ile gidiş mesafesinde.) Özel bir şirket tarafından işletilen mağaraların içine de giriş yapabiliyorsunuz. 2018 yılında gittiğimde ücretsizdi giriş ama şu aralar (2019 Haziran da gittim) giriş için ücret talep ediliyor. Tam emin olmamakla beraber araba için 20 TL. Mağara 55 dönümlük bir alana kurulmuş. İçerisine araba ile girebiliyorsunuz. Işıklandırma yok içeride. Arabanızın farlarının iyi çalıştığından emin olun. Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacına cevap olacak kadar bir rezerve sahipmiş. Duvarları ellediğinizde tuzu hissedeceksiniz. Tadına da bakın derim 🙂

2- Köroğlu Kalesi

Köroğlu Kalesi Iğdır
Köroğlu Kalesi

Tuzluca ilçesinde yer alan bu kale gözetleme kulesi olarak kullanılıyormuş. Şuan kaleyi pek andırmıyor. Çok gitmeye değer bir yer değil bence. Gitmek isterseniz Tuzluca ilçesinde sormalısınız. Tuzluca’ya 10 km mesafede.

3- Harmandöven (Selçuklu) Kervansarayı

Iğdır Harmandöven Selçuklu Kervansarayı
Iğdır Harmandöven Selçuklu Kervansarayı Tarihçesi

Kuzey yönünden Iğdır merkeze yaklaşırken hava limanını geçince 5 km kala sağa yol ayrımı gelecek. Yol ayrımından sonra 25 dakikalık bir yol gitmeniz gerekiyor. Tek yön gidiş geliş ve asfalt bir yol. Kervansaray eski yıkık dökük bir halde değil restore edilmiş. Bitişiğinde askeri birlik var. Eğer ki içerisine girmek isterseniz askeri birlikte anahtarı. Rica ederseniz içini görebilirsiniz. Bu kervansaray Anadolu Selçuklu Döneminde yaptırılmış Batum, Ani ve Doğu Beyazıt kervan yolu üzerindedir.

4- Leylek Heykeli

Iğdır Leylekleri
Iğdır Leylekleri

Şehir leylekler şehri olarak biliniyor. Bunun sebebi ise yıl boyunca leylekleri görmeniz mümkün. Şehirde gezerken de leyleklere rastlıyorsunuz. Şehrin girişinde bu heykel. Kavaşağa yerleştirilmiş.

5- Ermeniler Tarafından Katledilen Şehit Türkler Müzesi

Ermeniler tarafından kathedilen şehit Türkler anıtı
Soykırım Anıtı

Müzenin adından da anlaşılacağı üzere Tarihimizde olan bu büyük olayı öğrenmek isteyenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir müze. Iğdır şehir merkezinde bulunuyor. Anıtta yer alan fotoğraflar da çok acı verici olayları görüp okuyorsunuz. Soykırım anıtı olarak tescillenmiş. Bu anıt Ermenistan’dan da gözüküyor. Anıtın yerden yüksekliği 43.5 metredir.

6- Koçbaşı Mezar Taşları

Eski mezarlarda bu koç başı mezar taşlarını görebilirsiniz. Burada ya da şuara da diye bir konumu yok. Eski mezarlıkların olduğu yerlerde var. Karakoyunlu devletinden kalma bu mezar taşları. Özellikle görmek istiyorum derseniz Karakoyunlu ilçesine gitmelisiniz. Karakoyunlu da ki mezarlıklarda bu Koç başları bulunmakta. Iğdır merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta.

7- Meteor Çukuru

Iğdırda ki Meteor Çukuru
Iğdırda ki Meteor Çukuru

Karakoyunlu ilçesine bağlı Korhan yaylasında bulunuyor. Doğubeyazıt yolunana giderken Iğdır Üniversitesini geçtikten sonra sola bir yol ayrılıyor. Anayoldan 10 km içeride. Yayla yolu olduğundan ben gitmedim. 1892 yılında meteor düşmesi ile oluşmuş. Şehir merkezinden ise yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alıyor.

8- Gökdekli Kümbeti

Gökdekli Kümbeti Iğdır Aralık İlçesi
Gökdekli Kümbeti

Aralık ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan kümbetin içerisinde üç mezar varmış.  Hacı İbrahim Gökdek adına yaptırılmış. Harabe halde, restore edilmemiş daha (Haziran 2019). Gitmediğimden çok yorum yapamayacağım. 

9- Ahura Harabeleri

Ağrı dağının kuzey yamaçların da kurulmuş Artaksiyalı Krallığına ait kalıntılar vardır. Aralık ilçesinde sorarak ulaşabilirsiniz. Zamanınız çok yoksa gitmeye değecek bir yer değil. Harabe halinde.

10- Karakale Harabeleri

Tuzluca ilçesi ile Ermenistan sınırında. En eski yerleşim yerlerinden biri. Harabe halinde. Ani harabelerine benziyor. Kars Ani harabelerine gitmediyseniz tavsiye ederim. Kars Ani Harabelerine Nasıl Gidilir ?

11- Ağrı Dağı

Iğdır’dan güneye doğru (Ağrı’nın doğubeyazıt ilçesi yönü) gittiğinizde ilk büyük ağrıyı arkasında da küçük ağrıyı görebilirsiniz. Havanın açık olduğu zamanlarda zirveyi görebilirsiniz. 

Haritada Iğdır’ın Gezilecek Yerleri

Iğdır Haritası Gezilecek Yerler
Iğdır’da Gezilecek Yerlerin Haritası

Iğdır’da Kalınacak Yerler

Iğdır’da şehir merkezinde bir çok kalınacak yer var.

 •  Iğdır Öğretmen evi 60 TL. Kahvaltı dahil değil. Şehir merkezinde. Telefon Numarası: 0 (476) 227 67 15
 • DSİ Misafirhanesi Uygun kalınabilecek diğer yerlerden biri. Şehir Merkezinde. Telefon Numarası: 0 (476) 227 67 05
 • Iğdır Turizm Fakültesi Uygulama Oteli Kişi başı kahvaltı dahil 60 TL’den başlayan fiyatlarla. Telefon Numarası: 0 (476) 223 0038

Iğdır’a Nasıl Gidilir ?

Iğdır’a Uçak ile ulaşmak mümkündür. Eğer çevre illerden gelecekseniz de otobüsler mevcut.

İstanbul’dan Iğdır’a her gün THY’nın seferi bulunmakta. 05:55 de kalkış yapıp 08:15 iniş yapıyor. 

Ankara’dan Iğdır’a THY’nın 11:40’da kalkan aktarmasız uçuşu bulunmakta.

İzmir’den ise aktarmalı uçuşlar ile Iğdır’a ulaşım mümkün. 

Hava limanı şehir merkezine çok yakın. Ulaşım problemi bulunmamakta. Hava limanında araba kiralayarak kolayca gezinizi yapabilirsiniz.

İzmir’den ve İstanbul’dan otobüs ile ulaşım 24 saati bulmaktadır.

Daha fazla gezilecek yerleri keşfetmek için   Gezilecek Yerler  adlı sayfamı ziyaret edebilirsiniz. 

32 okunma

Etiketler : , , , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar (2)

 • Ali Yazar

  Meteor çukurunun fotoğrafı yanlış pek çok yerde, gitmediğiniz yerin fotoğrafını koymasanız ya

  • Zeki Can Yazar

   Merhaba Ali Bey, yazımda da söylediğim gibi “Yayla yolu olduğundan ben gitmedim. 1892 yılında meteor düşmesi ile oluşmuş.” ben gitmedim. Altımda ki araba arazi arabası olsa kesin giderdim. Ama nasip olmadı. Bir daha ki sefere gidip göreceğim. Siz de doğru resim var ise paylaşır mısınız ?

  Arama Yap

  Arşivler