Zeki Can - WordPress

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

  Nasıl Yapılır    21 Aralık 2018
Yorum Yok

2018 yılında yapılan bir değişiklikle pasaportlar artık Nüfus Müdürlükleri aracılığı ile verilmeye başlandı. Pasaport, başka bir ülke de geçerliliği olan resmi bir belgedir. Yabancı ülkelerde bir nevi kullanılan kimlik belgesidir.

Pasaport Çıkarmak İçin Gereken Evraklar

  • Nüfus Cüzdanı Aslı
  • Biometrik Bir Adet Fotoğraf
  • Pasaport Harcı ve Defter Bedeli Ödendiğine Dair Banka Makbuzu
  • Kişinin Kendisi Başvurması Gerekiyor

Pasaport Alırken İlk Ne Yapmalıyım ?

İlk yapacağınız işlerden biri Fotoğrafçı bulup Biometrik bir fotoğraf çekilmeniz. Fotoğrafçıya Biometrik demeyi unutursanız Pasaport alacağım ona göre vesikalık istiyorum dediğiniz de o ölçüleri ve çekimi ona göre ayarlayacaktır.

İkici olarak kaç yıllık pasaport çıkaracağınıza karar vermelisiniz. Ne kadar uzun süreli pasaport seçerseniz o kadar avantajlı olacaktır. Tabi bütçenizi de düşünmelisiniz. Liste alttaki gibi ben on yıllık aldım en temizi.

2018 Pasaport Harcırahı ve Defter Bedelleri

Sırada belirlediğiniz süreye ait parayı bankaya yatırmak. Her hangi bir bankada paranızı yatırabilirsiniz. Banko görevlisine Pasaport harcırahı yatıracağım dediğiniz de size kaç yıllık diye soracaktır. Eğer sormazsa bilmiyordur. O yüzden yatıracağınız parayı Nüfus Müdürlüğünüzden ya da üstte ki listeden kontrol edebilirsiniz.

Bankadan makbuzu aldıktan sonra İlçe Nüfus Müdürlüğüne gidebilirsiniz.

Büyük şehirler de randevu sistemi bulunmakta önceden İnternet üzerinden ya da telefonla randevu almanız gerekmektedir. İlçe Nüfus Müdürlüğünüzü arayarak öğrenebilirsiniz.

İlçe Müdürlüğünde parmak izleriniz alınır ve imza atmanız istenir. İmza atarken her zaman kullandığınız bir imza atın çünkü artık o sizin için özel bir işaret olacaktır.

Nüfus müdürlüğünde parmak iziniz ve imzanız alındıktan sonra belirtmiş olduğunuz adrese pasaportunuz posta yolu ile gelecektir.

2019 Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

2019 yılı için belirlenen ücretler aşağıda ki gibidir. 2018 yılında olduğu gibi on yıllık bir pasaport çıkarmak diğerlerine göre daha avantajlıdır.

2019 Yılı Pasaport Ücretleri Harcları

Pasaportum Kaç Günde Elime Ulaşır ?

Artık eskisi gibi uzun sürmüyor. Yoğunluğa bağlı olarak en geç 10 gün için de eliniz de oluyor. Benim pasaportum başvuru yaptığım günü saymazsam 4. günde elime ulaştı. Bulunduğunuz yere ve yoğunluğa göre değişmektedir bu süre.

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Pasaport randevusu İnternet üzerinde kolay bir şekilde alınmaktadır. Daha önceden emniyet genel müdürlüğünün sitesinden alınıyordu artık nüfus müdürlüklerine geçtiğinden dolayı nüfus müdürlüğüne ait sistem üzerinden alınmaktadır.

https://randevu.nvi.gov.tr/

Üstte verdiğim adrese giderseniz Yeni Kimlik, Ehliyet ve Pasaport işlemleri için randevu alabilirsiniz. Pasaport için tıkladığınız da gerekli yönergeler ile kolaylıkla randevu oluşturabilirsiniz.


Etiketler : , , , , , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.