Zeki Can - WordPress

  PHP

PHP Nedir ?

  PHP    23 Şubat 2019
Yorum Yok

PHP hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için okuduklarımı seri halinde yazmaya ve PHP dilini daha iyi öğrenmeye karar verdim. Anlatarak, öğrendiklerinizi daha iyi kavrarsınız. İlk olarak tanımla başlayacağız. Sonrasında kodlama yapısına değineceğiz. Ama PHP ile çalışmaya başlamak için öncelikle yeterli düzeyde HTML/XHTML ve JavaScript bilgisi gerekmektedir. Bu konudaki eksiklerinizi diğer diller üzerine yaptığımız sitemizdeki kategorilerden ve ya İnternet aracılığı ile tamamlamalısınız. PHP: Hypertext PreProcessor kısaltmasıdır ve sunucu tabanlı olarak çalışır. Yani kodları derleyen, çalıştıran sunucudur. Birçok Veritabanında uyumlu olarak çalışır. Bunları örneklersek MySQL, Oracle, ODBC vb. PHP Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

Bir PHP kodu, uzantısı *.php olan bir ASCII (düz metin) belgesinde yer alır. Sunucu belirttiğimiz yerlerde ya da tamamında ilgili php kodlarını derler ve bu şekilde kullanıcıya iletir.

PHP en çok MySQL veritabanı ile birlikte çalıştırılır. MySQL‘de tıpkı PHP gibi açık kaynak kodludur, gelişmeye ve özgür yazılıma imkan tanır. Bir çok sitede (zekican.net de o bir çok site arasında) tercih edilir. Tabi bunun bir çok nedeni vardır.

PHP‘yi tercih edenlerin en temel nedeni, Windows, Linux gibi birçok platformda çalışması, tüm sunuculara uyumlu olması, ücretsiz olması ve kolay öğrenilmesidir.

PHP Nedir ? Daha çok hangi alanlarda kullanılır, gibi merak edilen ve yeni başlayanlar için basit konulara değindim. Sonra ki konular da PHP Kurulumu nasıl yapılır ? konusuna değineceğim. Tüm konular ve yazılar için PHP Kategorisine giderek başlıklara göz atabilirsiniz.


Etiketler : , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.