Zeki Can - WordPress

WordPress Kategori İsmi Değiştirme (Resimli Anlatım)

  Wordpress    2 Ekim 2014
Yorum Yok

WordPress kullanıcıları çok esnek bir altyapıya sahiptir. Kategori isimlerinden tutun etiket isimlerine her türlü değişiklik imkanını panel ayarlarından düzeltme imkanını size sunar. Çok basit bir şekilde kategori isimlerini değiştirmeyi göstereceğim.

 Dip Not:  Önceden belirlediğiniz bir kategori ismini değiştirdiğinizde o kategoriye ait yazılarınıza bir şey olmaz gönül rahatlığı ile değiştirebilirsiniz.

Öncelikle WordPress admin panelinize giriş yapın.

Resimde gösterdiğim gibi Yazılar ve alta açılan menülerden Kategoriler Seçeneğine tıklayın.

Kategori Degistirme

Sonrasında karşımıza kategorilerimizin listelendiği sayfamız gelecektir. Kategorilerimizin listelendiği sayfada değiştirmek istediğiniz kategoriyi bulun ve Düzenle seçeneğine tıklayın.

Arayıp bulmak isterseniz resimde gösterdiğim kutucuğa kategori isminizi yazın. Ben örnek olarak Bilim kategorisini seçtim.

WordPress Kategorileriniz DÜzenleme

Bilim kategorisi altında Düzenle – Hızlı Düzenle – Sil – Görüntüle seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan  5 Numara  ile belirttiğin seçeneği yani Düzenle seçeneğini tıklayın.

Açılan penceremiz alttaki resimde ki gibi olacaktır.

 Dip Not:  WordPress sürümü değiştikçe görsellerde ufak görünüm değişiklikleri olmaktadır. Ama mantık hiç bir zaman değişmeyecektir tabi ki de.

WordPress Kategori Sayfasını GÜncelleme

 1   İsim: Sitede bu kategorinin isminin nasıl gösterileceği belirlenir.

 2   Yazı Kısa İsmi: URL uzantısında sitenizin adresinden sonra Türkçe karakter olmadan kategorinin ismi yazar. Burada yazan kısmı bu bölüm ile değiştirebilirsiniz. Örnek: https://www.zekican.net/bilim 

 3   Ebeveyn Kategorisi: Etiketin alt etiketini oluşturabildiğiniz gibi kategorilerinde alt kategorilerini oluşturabilirsiniz. Alt kategori ya da üst kategoriyi bu bölümden ayarlıyorsunuz.

 4   Tanım: Bu bölüm bazı WordPress temalarında sergilenen yazıya ait kategorinin açıklamasının bulunduğu alanda yer alır. Bu bölümde yazdığınız açıklama temadaki yerinde gösterilir.

 5   Tüm bu yerleri kendi istediğimiz şekilde düzenledikten sonra  Güncelle  diyerek kategori ismimizi değiştirmiş oluruz.

 


Etiketler : , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.