Zeki Can - WordPress

WordPress Eklenti Nasıl Kurulur?

  Wordpress    21 Şubat 2018
Yorum Yok

WordPress kullanıcılarını en çok memnun eden şeylerden biride milyonlarca eklenti. Aklınıza gelip gelmeyen tüm işlevleri kod bilgisine sahip olmadan web sitenize ekleyip çıkarabilmeniz. WordPressi diğer blog alt yapılarından ayıran en büyük özelliği bu olsa gerek. Eklenti çeşitliliği on binleri bulmakta.

 WordPress Eklentisi Nasıl Yüklenir? 

Eklenti yükleme üç şekilde yapılır. Bunlardan en basiti ile başlayayım.

Dip Not: Yazıyı uzun uzadıya anlatmayacağım hızlı ve hemen anlaşılsın diye resimlerle kısa kısa notlarla olacak. Takıldığınız yer olursa yorum bırakın!

 ⊗ WordPress Eklenti Kurulumu (Eklenti Arayarak Eklenti Kurma) 

Bu yöntem en basit olanı. Tema paneline girin. Eklentiler >>> Yeni Ekle seçeneğine tıklayın.

Eklenti Kurma

Açılan pencerede arama kutusu var. Oraya istediğimiz eklentinin adını yazalım ve arayalım. WordPress bize o eklentiyi gösterecektir.

WordPress te eklenti nasıl kurulu

Ben SEO eklentisi olan “All in One SEO Pack” eklentisini yükleyeceğim. Onun için eklentinin adını arama çubuğuna yazdım ve Enter‘ladım.

 ⊗ Dosya Yükleme Yolu ile WordPress Eklenti Kurulumu 

Yine aynı şekilde “All in SEO Pack” eklentisini ele alalım. Öncelikle bir eklenti dosyamız olmalı ki bunu yükleyerek kurmalıyız. Öncelikle bu dosyayı burdan edinebilirsiniz. Dosyayı bilgisayarınıza yükledikten sonra Tema Panelinizi açın.

Menülerden >>> Eklentiler >>> Yeni Ekle >>> Eklenti Yükle adımlarını uygulayın.

Eklenti Yükle dediğinizde altta ki resimde ki gibi “Dosya Seç” bölümü açılacaktır. Buraya indirdiğimiz dosyayı tanımlamalıyız.

wordpress eklentisi kurulumu

Dosyanızı seçtikten sonra “Hemen Yükle” diyerek eklentiyi yükleyebilirsiniz. Sonrasında Tema Panelinden Eklentiler bölümünden Eklenti Ayarlarınızı yapabilirsiniz.

 ⊗ FTP (FileZilla) Yöntemi ile WordPress Eklenti Yükleme 

Biraz önce eklentinin dosyasını bilgisayarımıza indirmiştik. Bu dosyayı bir Dosya Yönetim Aracı ile hostumuza yükleyeceğiz.

En popüler dosya yönetimi araçlarından olan FileZilla programını kullanacağız. Eğer bu program sizde yoksa buradan edinebilirsiniz.

 1-  Öncelikle Eklenti dosyanızı bilgisayarınıza indirin. Eklenti dosyanız .zip formatında olacaktır. Buna sağ tıklayarak Dosyayı Klasör Olarak dışa aktarmanız gerekmektedir.

 2-  FileZilla programını bilgisayarınıza kurduktan sonra, hosting bilgilerinizle ( Hosting Firmanızdan Alacağınız Kullanıcı Adı ve Parola Gerekli) sunucunuza bağlanmanız gerekmektedir.

Dip Not:  Kullanıcı Adı ve Parolanızı bilmiyosanız hosting firmanızda bir Ticket (Destek Bildirimi) oluşturun. Kullanıcı adı ve parolanızı ve ftp adresini kapı numaranızı sorun. Onlar size geri dönüş sağlayacaktır.

 3-  Bağlantıyı kurduktan sonra alttaki resimdeki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. Sağ taraftaki kutucuklu bölüm sizin sunucunuzdur. Ve dosyalarınız orada yer almaktadır. İndirdiğimiz eklenti dosyasını buraya yükleyeceğiz.

FileZilla Programı Dosya Yükleme

 4-  Eklenti Dosyasını bilgisayardaki kısmımızdan bulup bunu karşı tarafa aktarmamız gerekiyor. Aktarımı yapacağımız yer ise /public_html/ dosyasının içine girip oradan da /wp-content/ dosyasını açmalıyız. /wp-content/ dosyasının içindende eklentiler yer aldığı klasör olan /plugins/ klasörünü açmalıyız. Bu dosyayı açtığınızda siteniz için daha önceden yüklenmiş eklentileri bu klasörün içerisinde göreceksiniz zaten. Eklenti dosyamızı plugins klasörüne attıktan sonra FileZilla programı ile işimiz bitmiş, eklentimizi sunucumuza yüklemiş oluyoruz.

 5- Sıra geldi tema panelinden eklentimizi etkinleştirmeye. Eklentiler >>> Yüklü Eklentiler bölümüne girin. Yüklediğimiz eklentiyi Etkinleştir diyerek eklentiyi kullanmaya başlayabiliriz artık.

Dip Not:  Eklentiye ait ayarları düzenlemek için Eklentinin Adının altında yer alan Settings, General Settings ya da Ayarlar seçeneğini tıklayarak istediğimiz düzenlemeleri yapabiliriz.

Eklenti Ayarlarını Düzenleme

Türkçe Eklentilerde Ayarlar olarak yazacaktır.

 ⊗ WordPress Eklenti Silme Nasıl Yapılır?

 1-   Yüklediğiniz eklentileri silmek için öncelikle tema panelinizden Eklentiler >>> Yüklü Eklentiler bölümüne gidin. Bu bölümde WordPress’inizde yüklü olan eklentiler yer almaktadır.

 2-   Silmek istediğiniz eklentiyi önce “Etkisizleştir“meniz gerekmektedir. Etkisizleştirmeden silme işlemini yapamazsınız.

WordPress-Eklenti-Kaldırma

Dip Not: FileZilla programını kullanarak Eklentiyi sunucumuza yüklemiştik. Aynı programı kullanarak Sunucumuzda /public_html/wp-content/plugins/ klasörüne ulaştığımızda eklentilerimizi görüyoruz. Bu klasörde yer alan eklentilerde silmek istediklerimizin dosyasını sildiğimiz de eklenti WordPress‘imizden kaldırılmış olur.


Bu makalemde WordPress blog yönetimi sisteminde Nasıl Eklenti Ekleyeceğimizi üç farklı yöntemle değindim. Eklentiyi iki farklı yolla nasıl kaldıracağımdan bahsettim. Umarım faydalı olmuştur. Takıldığınız yerleri, önerilerinizi, katkılarınızı Yorumlayarak iletebilirsiniz.

WordPress Eklenti Kurulumu

200 okunma

Etiketler : , , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Arama Yap

  Arşivler