Zeki Can - WordPress

  SEO

Google’da İlk Sırayı Kapmak

  SEO    8 Ekim 2014
Yorum Yok

Google‘da ilk sıraya çıkmanın yolunu ele almaya başlamıştık ve bu konu baya  uzun olmuştu. Bu yüzden bölümlere ayırıp anlatmaya çalışmıştım. Bu son bölümümüz. Daha önceki yazımın devamı niteliğin de olduğundan dolayı önceki yazımı okumayan arkadaşlar önce Google İlk Sırada Nasıl Çıkılır? adlı makalemi okuyup sonra buradan devam etmeniz konuya hakim olmanız açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.

Sitemizin Altıncı Ayına Geldik

Yapmamız gerekenlerin başında artık sitemizde bulunan önemli içeriklerin kaynak gösterilerek blog, forum sitesi ya da başka bir web sitesinde yayınlanmasıdır. Bunun için öncelikle kendimiz yine forum sitelerinde uygun bölümlerde konular açarak sitemiz için link çıkışları sağlamalıyız.

İmleme sitelerini kullanmaya devam etmeliyiz.

Sosyal ağlarda aktif rol almalıyız ve kullanıcılarımızı arttırma çalışmalarına gitmeliyiz. Sosyal ağların özellikle üstünde durulmasını istiyorum sosyal ağlara gerekli özeni göstermelisiniz çünkü ziyaretçilerinizin önemli bir bölümü zamanla sosyal ağ kaynaklı olacaktır.

Reklam Almak İçin Hazırlık

En popüler olarak kullanılan ve iyi kazandıran adsense yani google’un reklamlarını almak için bir kaç püf noktaya değineceğim.

Öncelikle Google hesabınız varsa da yeni bir google hesabı oluşturun ve kişisel işlerinizi bu hesaba bulaştırmayın.

Bu hesabı en az kullandığınız yeni tabletiniz olabilir bu yeni aldığınız telefonunuz olabilir bunlardan biriyle alınız.

Aldığınız hesabın telefon onayını yapın ve onaylı bir hesaba sahip olun.

Google haritalarını kullanarak şirket olarak kendinizi kaydettirin ve mail yoluyla adresi onaylatın. (size mail atıyorlar bu mailin gelmesi bulunduğunuz yere göre bir ayı bulabiliyor.)

Aldığınız hesaba başka bilgisayar ya da diğer elektronik adreslerden giriş yapmayınız.

Bu hesabı adsense bağlayacağız ve hesabı aldığımız bilgisayar, tablet ya da telefona da reklamlara tıklamamak için bundan sonra ad-block kuracağız. Bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz. Kendi reklamlarınıza tıklamamalı ve sizin bulunduğunuz bilgisayar ya da internet sağlayıcının reklamlara tıklanmaması bizim için önemli. Sonradan google başvuruyu kabul etmiyor ya da banlıyor. (Google için reklam sağlayıcıların en büyük sorunlarından biridir bu sebepsiz saçma sebeplerle hesaplarının kapatılması. O yüzden bu önlemleri abartmış gibi görünsem de abartmıyorum)

Tabi sadece google‘dan değil diğer reklam ajanslarınada başvurabilirsiniz.

Ziyaretçi Sayımız

Ziyaretçi sayımız altıncı ayın sonunda reklam almaya elverişli hale gelmiştir. Altıncı ayın sonunda eğer hedefimiz olan 180 makaleye yuvarlıyorum 200 makaleye ulaşmışsanız ve sitenizin günlük hit sayısı 150’yi geçiyorsa artık reklam ajanslarını araştırmaya başlamalısınız.

Ama eğer beklenilen kullanıcı sayısına ulaşmadıysanız bence bir üç ay daha aynı hassasiyetle devam etmelisiniz. Sonuçta temeli sağlam olan bir siteye ulaşmak hedefimiz.

Son Olarak

Bu dediklerimi tam olarak uygularsanız bir yılı doldurduğunuzda sitenizin önemli bir kitlesi oluşmuş olur ve bundan sonrası için gayet güzel paralar kazanmaya ve Google’da ilk sıralarda çıkmaya başlarsınız.

Ama şunu unutmayın bu iş sabır işi. İkinci ayda puf bu makaleleri yazmak zor oluyo çok zamanımı alıyo falan filan kuyruklu bir yılan derseniz bu iş olmaz. Ha geç olsun ama özgün olsun. Özgün içerikten vazgeçmeyin. Zamanınızı boşa harcamayın copy-paste ile.

İçinizde hızlı sonuç almak isteyenler olacak. İnanın en hızlısı altı ay, ha bu işi üç ayda yapanlarda var. Onu nasıl yapıyolar derseniz üçüncü ayda dört beş ve altıncı aylar için anlattıklarımın hepsini bir aya sığdırıyorlar. Ve günde bir değil on tane özgün makale giriyorlar. Eee üç ayda 90 gün var 90 çarpı 10 makale eder size 900 makale.

Unutmayım tasarımınız ne kadar iyi olursa osun ziyaretçileriniz sizin sitenizin tasarım kodlarına değil içeriğinize bakacak. İçerik kod oranınız yüksek olmalıdır. Tasarımda tabi gözü yormayan ve gelen herkesin aradığını rahatça bulabilecek şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir.

Bazen inancınızı yitirebilirsiniz bu işte. İşte o zamanlar sabırlı olmalısınız.

Tüm bu süreç içerisinde ve devam eden süreçte, sürekli içerik eklemeli ve sitenizi güncel tutmalı hatta bazı içeriklerinizi tekrar okuyup, geliştirmelisiniz. Çünkü ana faaliyet budur.

Unutmayın bunları yaparak iyi yerlere gelebilirsiniz.

SEO‘ya oraya buraya para harcayıp iyi yerlere gelebilirsiniz. (para verdiğiniz kişi gerçekten işi biliyorsa bu mümkün) Ama özgün içerik size kalmış her halükarda özgün içerik yazmadan SEO yapmanın bir anlamı yok.

İyi yerlere gelmeniz dileğiyle…

Çok uzun oldu ama güzel oldu diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.Takipte kalın 🙂 Bu içerik 4 başlık altında ele alındı diğer başlıklar altta yer almakta.

Serinin Devamı

Bu konu hakkında uzun uzadıya yazdım. 4 konu olarak ele aldım. Sırayla okuyabilirsiniz.

1 Google’da En Üst Sırada Yer Alma

2 Google’da İlk Sırada Çıkmak

3 Google’da İlk Sırada Nasıl Çıkılır ?

4 Google’da İlk Sırayı Kapmak


Etiketler : , , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.