Zeki Can - WordPress

WordPress’te Rastgele Yazı Gösterme

  Wordpress    23 Ağustos 2016
Yorum Yok

Sitemize giren kullanıcılarımıza rastgele yazı butonumuzla, daha fazla makalelerimizi okumasını ve sitemiz içinde konular arasında rastgele geçişlerle web sitemizdeki bilgilerimizden yararlanmasını sağlayabiliriz. Sadece bunla da kalmaz sitemiz ziyaretçinin aklında yer edinebilir bu sayede. Tabi sadece rastgele yazıp ziyaretçilerimizin tıklamasını beklememeliyiz. Bunu daha çekici bir hale getirmeliyiz. Örneğin benim çok hoşuma giden butonlardan biridir. ‘Kendimi Şanslı Hissediyorum

Kendimi Şanslı Hissediyorum diye bir buton oluşturup buna tıklanıldığında rastgele  makalelerimizin gelmesini ayarlayabiliriz. Bu sayede tıklanma oranını artırırız. Ve sitemizde bu gibi şeyler sitemizin daha sempatik ve cana yakın bir site olarak ön plana çıkmasını sağlayabilir.

Bu butonu oluşturmaya başlıyalım. Öncelikle yapmamız gereken tema dosyamıza bir kaç kod eklemek.

İlk olarak functions.php dosyamızı açalım. Tabi unutmadan ve başlamadan söylemek isterim. Ne yaparsak yapalım kafamız rahat olsun, hep sitemizin temamızın değiştireceğimiz dosyasının yedeğini alıpda başlıyalım. İlla bişey olacağından değil sadece kafamız rahat olsun. Yedek alma işlemimiz bittikten sonra aşağıda verdiğim kodları functions.php dosyamızda uygun bir yere yapıştırıp kaydedelim.

add_action('init', 'rastgele_yazi');
function rastgele_yazi(){
if ( isset($_GET['rastgele']) ){
 
$random = new WP_Query('orderby=rand&showposts=1&cat=-21,-43');
if ($random->have_posts()) {
while ($random->have_posts()) : $random->the_post();
$URL = get_permalink();
endwhile; ?>
 
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Refresh" content="0; url=<?php echo $URL; ?>">
</head>
<body>
</body>
</html>
<?php }
die;
}
}

Bu kodlarda alttaki kısıma dikkatli bakalım.

$random = new WP_Query('orderby=rand&showposts=1&cat=-21,-43');

Burda kategori kısmında 21 ve 43’üncü id’ye sahip kategorileri gösterme diye ayarlanmış durumda. Sizinde göstermek istemediğiniz kategoriler olabilir. Göstermek istemediğiniz kategorilerin id’lerini bu alanlara eklerseniz o alanlar dahil edilmez.

Rastgele Butonumuzu ya da bence daha güzeli Kendimi Şanslı Hissediyorum linkimizi eklemek istediğimiz yerede alttaki kodda olduğu gibi href= kısmımızı girerek tıklanıldığında rastgele yazılarımızın gözükmesini sağlayabiliriz.

<a href="https://zekican.net/?rastgele" title="Kendimi Şanslı Hissediyorum">
Kendimi Şanslı Hissediyorum
</a>

Bu linki istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. İster menülerinizde istersenizde sidebar kısmınızda. Ya da güzel bir resimle kullanabilirsiniz. Yaratıcılık kısmı size kalmış. Takıldığınız bir yer olursa yorumlarınızı bekliyoruz.


Etiketler : , , , , ,


  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.